Lorenzůs stroj se prodával na eBay za pár liber, koupili ho odborníci z muzea.

Lorenzůs stroj se prodával na eBay za pár liber, koupili ho odborníci z muzea. | zdroj: dailymail.co.uk


Historici koupili na eBay vzácný Hitlerův šifrovací stroj

TÉMATA: stroje | druhá světová válka | nálezy

user-avatar

Tomáš Chalupa

31. 05. 2016 | 11:00

Za 9,5 liber nabízel jistý Angličan v internetové aukční síni eBay Lorenzův šifrovací stroj ze druhé světové války. Jeho nabídky si náhodou všimli historici z Národního muzea počítačů v Bletchley Parku. A zjistili, že muž prodává extrémně vzácnou Lorenzovu klávesnici.

Stroj, který k posílání šifrovaných vzkazů používal i Adolf Hitler, ležel v jakési kůlně v Essexu mezi haraburdím. Byl dokonce uložen ještě v původním pouzdře. Majiteli zaplatili deset liber s tím, že drobné si může nechat. Vůbec totiž netušil, jakou vzácnost právě prodal. Na světě existují jen čtyři Lorenzovy stroje. 

Stroj ke kódování používal dvanáct rotorů. Každé se nastavovalo samostatně, takže výsledný kód bylo nemožné rozluštit. Tedy Němci si to mysleli, ale Spojencům se německé kódy a šifry podařilo nakonec rozbít právě díky odborníkům z Bletchley Parku. 

Byly to stroje mnohem důmyslnější a komplikovanější než známá Enigma. Používaly se pouze pro strategickou komunikaci a zasílání informací nejvyššího významu. Jeden ze strojů byl nalezen v Lillehammeru v Norsku, kde sídlilo velitelství německých vojsk. Lorenzových strojů bylo za druhé světové války používáno kolem dvou stovek.

user-avatar

Tomáš Chalupa

31. 05. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu