válkaČeskoslovenskoobjevy

Historici koupili na eBay vzácný Hitlerův šifrovací stroj

Historici koupili na eBay vzácný Hitlerův šifrovací stroj
Zdroj: dailymail.co.uk

Za 9,5 liber nabízel jistý Angličan v internetové aukční síni eBay Lorenzův šifrovací stroj ze druhé světové války. Jeho nabídky si náhodou všimli historici z Národního muzea počítačů v Bletchley Parku. A zjistili, že muž prodává extrémně vzácnou Lorenzovu klávesnici.

Tomáš Chalupa 31. května 2016

Stroj, který k posílání šifrovaných vzkazů používal i Adolf Hitler, ležel v jakési kůlně v Essexu mezi haraburdím. Byl dokonce uložen ještě v původním pouzdře. Majiteli zaplatili deset liber s tím, že drobné si může nechat. Vůbec totiž netušil, jakou vzácnost právě prodal. Na světě existují jen čtyři Lorenzovy stroje.

Stroj ke kódování používal dvanáct rotorů. Každé se nastavovalo samostatně, takže výsledný kód bylo nemožné rozluštit. Tedy Němci si to mysleli, ale Spojencům se německé kódy a šifry podařilo nakonec rozbít právě díky odborníkům z Bletchley Parku.

Byly to stroje mnohem důmyslnější a komplikovanější než známá Enigma. Používaly se pouze pro strategickou komunikaci a zasílání informací nejvyššího významu. Jeden ze strojů byl nalezen v Lillehammeru v Norsku, kde sídlilo velitelství německých vojsk. Lorenzových strojů bylo za druhé světové války používáno kolem dvou stovek.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu