válkaČeskoslovenskoobjevy

Himmler zachraňoval tisíce Židů, aby zachránil sám sebe

Himmler zachraňoval tisíce Židů, aby zachránil sám sebe
Zdroj: wikipedia commons

Je to trochu bizarní příběh. Velitel SS a největší organizátor likvidace Židů za druhé světové války jich také několik tisíc zachránil. I když především se snažil zachránit sebe, což se mu naštěstí nepodařilo.

Tomáš Chalupa 12. září 2015

Na konci roku 1944 Hitler požadoval likvidaci všech Židů v koncentračních táborech. Hrozilo velké nebezpečí, že postupující vojska objeví koncentrační tábory a bylo nutné zbavit se všech svědků. Heinrich Himmler, velitel SS, měl tento úkol vykonat. Ale Himmlerovi se do toho už moc nechtělo. Věděl, že válka je prohraná, a hodlal životy Židů ušetřit, ovšem výměnou za svůj.

Himmlera k podobným úvahám přesvědčil jeho dávný přítel, bývalý švýcarský prezident Jean-Marie Musy. Setkal se s ním několikrát a vždy mu tvrdil, že válka je sice prohraná, ale Himmler se může zachránit. Musí ale zrušit Hitlerovy rozkazy na likvidaci Židů a snažit se jich co nejvíce zachránit. Spojenci by pak mohli ušetřit jeho život. Himmler už se ve skrytu duše viděl jako oslavovaný zachránce Židů.

Napsal dokonce tajný dopis Američanům, ve kterém tvrdil, že je připraven ke spolupráci a může odeslat mnoho Židů do bezpečí právě přes Švýcarsko. Zároveň nařídil ukončit plynování Židů v Osvětimi a 51 menších táborech. Dokonce nechal vypravit vlak s 1200 Židy z Terezína. Zastavil likvidaci budapešťského ghetta. Nakonec napsal 25. prosince 1944 generální rozkaz k ukončení veškerého zabíjení Židů v koncentračních táborech. Když se příkaz dostal k Adolfu Eichmanovi, odmítal mu uvěřit a nehodlal ho splnit.

Hitler dlouho nic netušil o tom, co za jeho zády Himmler podniká. Plnou pravdu zjistil až v dubnu 1945. Šíleně zuřil a nařídil Himmlera zbavit všech funkcí a popravit. Jenže to už byl Himmler na útěku ke Spojencům. Byl zatčen 21. května britskými jednotkami. Velmi rychle zjistil, že jeho akce na záchranu Židů ani jakékoliv dohody nikoho ani v nejmenším nezajímají. Bylo mu jasné, že ho čeká smrt, a tak o dva dny později rozkousl ampuli s jedem a zabil se sám.

Je sporné, kolik životů Himmlerovo nařízení vlastně zachránilo. Hitler jeho rozkazy na zastavení zabíjení Židů zrušil, přesto se počet životů, které byly ušetřeny, odhaduje na desítky tisíc. Je to ovšem zcela spekulativní otázka. Himmler byl celou válku hlavním strůjcem masové likvidace Židů. Že se na konci války snažil vyměnit svůj život za životy vězněných Židů, jeho zločiny nijak nezlehčuje.

.

Další články

Zavří­t reklamu