válkaČeskoslovenskoobjevy

Hillsborough: peklo na stadionu, fanoušci se zaživa lisovali o plot a udusili ve stoje

Hillsborough: peklo na stadionu, fanoušci se zaživa lisovali o plot a udusili ve stoje
Zdroj: Profimedia.cz

15. duben 1989. 24 tisíc fanoušků fotbalového klubu FC Liverpool míří do anglického města Sheffieldu na semifinálové utkání FS Cupu. 96 z nich se již domů nikdy nevrátí, zemřou ušlapáni davem na stadionu.

hem 2. července 2014

Dalších 776 utrpí zranění a ostatní si na celý život odnášejí traumatické vzpomínky. I dvacet pět let po této tragické události zůstávají živé a pro mnohé jsou dodnes noční můrou. Nezodpovězena stále zůstává i řada otázek.Proč k této tragédii došlo a kdo ji vlastně zavinil?

Poté, co policie vpustila na přeplněnou tribunu příznivců Liverpoolu několik tisíc dalších fanoušků, vypukla obrovská tlačenice. Lidé byli vahou davu natlačeni na plot. Mnozí se snažili šplhat přes ohradu, aby unikli ze smrtelného sevření davu.

Obvykle když se kapacita centrálních sektorů naplnila, stáli u vchodu do tunelu policisté nebo stevardi, kteří směrovali přicházející fanoušky na vedlejší sektory, ale z nevyjasněných důvodů tomu tak toho dne nebylo.

Malá brána v plotu byla vyražena a někteří fanoušci skrz ni utekli, další stále lezli přes plot, jiní byli vytaženi do bezpečí fanoušky z tribuny West Stand přímo nad Leppings Lane. Nakonec se plot pod tlakem davu zhroutil.

Fanoušci byli v davu stlačeni tak silně, že nemohli dýchat a ve stoje se udusili. Na hřišti přibývali mrtví a zranění. Policie, stevardi a záchranná služba přítomná na stadiónu nestačili.

Pomáhali také nezranění fanoušci, mnozí se snažili provádět resuscitaci a někteří strhávali reklamní tabule, aby je použili jako provizorní nosítka.

Někteří policejní důstojníci nechali ve třech čtvrtinách hřiště vytvořit kordón policistů, aby zabránili fanouškům Liverpoolu v kontaktu s fanoušky Nottinghamu.

Margaret Thatcherová fotbal i s jeho fanoušky démonizovala a nazývala je podobně jako britské horníky vnitřními nepřáteli státu, ačkoliv to byly spíše sociální problémy, které vedly k vlně chuligánství v 80. letech. Na druhou stranu to byla Železná lady, kdo ve Velké Británii nařídila přijmout rozsáhlá bezpečnostní opatření na britských fotbalových stadionech. Přesto pro fanoušky Liverpoolu zůstala Thatcherová nepřítelem číslo jedna.

Další články

Zavří­t reklamu