válkaČeskoslovenskoobjevy

Higgsův bizon: Pravěké kresby v jeskyni odhalily dosud neznámý druh zvířete

Higgsův bizon: Pravěké kresby v jeskyni odhalily dosud neznámý druh zvířete
Zdroj: messagetoeagle.com

Jak DNA, tak i pravěké umění z doby ledové potvrdily, že Zemí se kdysi proháněl dosud neznámý hybridní druh bizona.

Yvonne Pokorná 14. listopadu 2016

Vědci mu dali jméno Higgsův bizon podle nejhledanější částice světa, Higgsova bosonu. Jeho původ sahá 120 000 let do minulosti, kdy se zkřížil vyhynulý zubr (předchůdce dnešního dobytka) s pravěkým stepním bizonem, z nějž se později vyvinuli novodobí evropští bizoni.

“Zjištění, že hybridizace vedla ke zrodu naprosto nového druhu byla opravdovým překvapením – protože u savců k tomu skutečně nedocházelo,” prohlásil Alan Cooper z Univerzity v Adelaide, který se svým týmem zkoumal vzorky DNA z kostí a zubů zvířat nalezených v jeskyních po celé Evropě. “Genetické signály z kostí pravěkých bizonů byly velmi zvláštní, ale nebyli jsme si úplně jisti, zda nějaký takový druh existoval – takže jsme ho označili Higgsovým bizonem,” vysvětlil.

Reprodukce zvířete na stěně jeskyně Marsoulas

Reprodukce zvířete na stěně jeskyně Marsoulas

To, že v době ledové skutečně existovaly dva různé druhy vyhynulých bizonů, potvrdili francouzští výzkumníci zabývající se pravěkým jeskynním uměním. Dávní umělci je s pozoruhodnou podrobností nakreslili na stěnách jeskyně Marsoulas v jihozápadní Francii před více než 15 000 lety. Tyto malby zobrazují jak bizona s dlouhými rohy a širokou plecí, který připomíná amerického bizona, tak bizona s kratšími rohy a menším hrbem, který se podobá modernímu evropskému bizonovi.

“Nikdy by nás nenapadlo, že by jeskynní umělci ochotně pro nás namalovali obrazy obou těchto druhů,” poznamenala Julien Soubrier z Univerzity v Adelaide.

Další články

Zavří­t reklamu