válkaČeskoslovenskoobjevy

Heterosexuální křesťan rok předstíral, že je gay, aby poznal zblízka život homosexuálů

Heterosexuální křesťan rok předstíral, že je gay, aby poznal zblízka život homosexuálů
Zdroj: Timothy Kurek/Facebook
+ 2 fotky+ 3 fotky

Jedno staré čínské přísloví říká, že druhého člověka poznáš až teprve tehdy, když zkusíš chodit v jeho botách. Přesvědčit se o tom mohl 29letý Američan Timothy Kurek z Nashville, který rok prožil jako gay, aby lépe poznal a pochopil čtyřprocentní menšinu.

Ivanhoe 6. října 2015

Experiment, jenž Timothy Kurek podstoupil, byl dosti odvážný vzhledem k tomu, že jako zbožný křesťan byl vychováván ve víře, že homosexualita je hřích. Naučil se bát Boha a přijal přesvědčení, že pokud by jeho kamarád byl gay, je jeho povinností mu říct: Poslyš, jsi nemrava a měl by ses kát, jestli se chceš dostat do nebe. „Absolutně jsem v tohle klišé věřil,“ přiznal.

To se ale změnilo zhruba před sedmi lety, když se mu jeho kamarádka svěřila, že je lesbičkou. V slzách mu líčila, jak ji její rodina zavrhla, poté co se přihlásila ke své homosexuální orientaci.

„Bylo mi, jako by mě Bůh kopl do břicha. Plakala mi na rameni, a místo abych ji utěšil, přemýšlel jsem o argumentech, kterými bych ji obrátil na víru,“ vyprávěl nedávno na konferenci TED Talks. „Možná ten hlas uvnitř mé hlavy, který mi říkal, abych dělal něco jiného, než s ní prostě cítil… možná, že ten hlas nebyl od Boha,“ přemítal nahlas. „Možná že ten hlas byl výsledkem dvou desetiletí, která jsem prožil v hyperkonzervativní náboženské bublině,“ usoudil Timothy.

Jeho vlastní reakce ho tak zarazila, že vůbec poprvé v životě začal přemýšlet, jaké to je být gayem a cítit se izolován od druhých. Přál si vcítit se do nich, pochopit je. Jenže si uvědomil, že to se mu povede, jen když si takříkajíc nazuje jejich boty. Rozhodl se proto žít ve svém městě rok jako gay.

Timothy Kurek

Timothy Kurek

Na tento experiment se Timothy šest měsíců připravoval a sbíral odvahu na svůj coming-out, ten však propukl zcela neplánovaně, když jednou seděl v kavárně pohroužen do četby knihy o gayích. Náhle zaslechl podivné chichotání a všiml si, jak si lidé v kavárně na něj a obálku knihy posměšně ukazují. Pak k jeho stolu přistoupil jeden chlapík a řekl mu: „Ty víš, že tohle je zásadně špatné. Nemůžeš být současně gayem a křesťanem.“ Na to mu Timothy odpověděl: „Jsem gay a miluji Boha.“

Ještě ten den oznámil přátelům, rodině i celé církevní komunitě, že je homosexuál. Jen dva z jeho nejbližších přátel a jedna teta věděli, jak se věci doopravdy mají. „Moje teta je mámina nejlepší kamarádka a je mnohem liberálnější ve víře. Měla možnost slyšet, co si rodina říká za mými zády. Kdyby to matku moc rozrušilo, řekla by mi to,“ vysvětlil.

Aby lépe poznal život gayů, našel si práci v gay kavárně a navštěvoval gay bary. S gayi také chodil hrát softball.

Aby lépe poznal život gayů, našel si práci v gay kavárně a navštěvoval gay bary. S gayi také chodil hrát softball.

Podle očekávání okolí nepřijalo tuto novinu dobře. Ztratil většinu přátel a mnozí mu psali emaily, v nichž ho vyzývali k pokání a varovali jej před věčným zatracením. Rovněž nebylo jednoduché zapadnout do komunity gayů. Když Timothy poprvé navštívil jejich noční klub, padl do oka jednomu do půl pasu obnaženému svalovci, který měl tělo namazané dětským olejem a poseté třpytkami. Vytáhl Timothyho na taneční parket a v disko rytmech pak předváděl, jak na něm jede jako na koni. „To bylo trochu moc na mě… moc brzy. Chtělo se mi zvracet. Potřeboval jsem cigaretu. Měl jsem chuť ho roznést na kopytech,“ přiznal se.

Po týdnu naštěstí objevil dobrosrdečného Shawna, který byl svolný předstírat, že je jeho přítelem a odvracet sexuální návrhy jiných nápadníků. „Potřeboval jsem, aby mě chránil, dodal mi klidu a učil mě nuancím jejich kultury, způsobu, jak flirtují, i jak reagovat, když by mě chtěli sbalit,“ objasnil Timothy.

Aby působil mezi gayi důvěryhodně, naučil ho Shawn držet se s ním za ruce a objímat. Co však bylo nejdůležitější, Shawn byl prvním gayem, kterého si Timothy pustil do svého srdce. „Beze zbytku mi pomohl v tom emocionálním zmatku, ve kterém jsem se ocitl… Věřil jsem mu,“ řekl. „On věděl, že jsem heterosexuál a nikdy si nedovolil víc – naučil mě, že není se čeho bát.“ Díky němu tak Timothy překonal svůj dřívější odpor k homosexuálům. „Dřív kdyby mě někdo štípl do zadku, dal bych mu pěstí do obličeje,“ připustil.

Netrvalo dlouho a stal se součástí gay scény v Nashville, poznával její kulturu, která se mu jevila rozmanitá a zajímavá, zkrátka jako jedna z mnoha stránek amerického života. Obzvláště jej ohromilo, když v jednom baru našel mezi gayi křesťany, kteří vážně diskutovali o své víře. „Zjistil jsem, že křesťanští gayové jsou zbožnější než já!“ prohlásil. Začal se také angažovat v boji za práva gayů a zúčastnil se i jednoho protestního pochodu v New Yorku před vatikánskou ambasádou.

Timothy Kurek v televizním pořadu

Timothy Kurek v televizním pořadu

Nejtěžší zkouškou však byli jeho vlastní rodiče. Jednou si tajně listoval v matčině deníku a narazil v něm na větu, která ho zdrtila: Raději mít nevyléčitelnou rakovinu než syna gaye. Timothy ji však časem přesvědčil, aby svůj postoj k homosexualitě přehodnotila. Z někdejší velmi konzervativní křesťanky se nakonec stala příznivkyně komunity gayů. „Jsem na ni velmi hrdý,“ řekl Timothy o své matce.

V Nashville zažil také posměšky a urážky, že je gay. Když byl jednou na tréninku softballu, šel okolo muž, co venčil psa, a zakřičel na jeho tým: „Teplouši!“ Timothy měl co dělat, aby nevzkypěl. Pak se ale rozplakal. „Když jsem tohle poprvé uslyšel, byl jsem celý nesvůj. Naštvalo mě to, to slovo se mě dotklo,“ sdílel své pocity.

Zúčastnil se i homosexuálních pochodů a demonstroval za jejich práva.

Zúčastnil se i homosexuálních pochodů a demonstroval za jejich práva.

Po roce svůj experiment ukončil a znovu ohlásil svůj „coming-out“, tentokrát však jako heterosexuální křesťan. O své roční zkušenosti vydal před třemi roky knihu nazvanou Kříž ve skříni. V ní tvrdí, že jeho víra během onoho roku neutrpěla, ba naopak posílila. Jeho snahou bylo ukázat v jiném světle nejen gaye, ale i křesťany. Obě skupiny jsou především lidé a jako takoví si zasluhují stejná práva. Stejně jako lze mezi gayi potkat opravdové křesťany, tak většina křesťanů nejsou nenávistní fanatici. „Těmi je jen hlasitá menšina, která na sebe umí strhnout pozornost,“ uzavírá Timothy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu