válkaČeskoslovenskoobjevy

Herečka Věra Galatíková dostala za první roli dvojku z chování

Herečka Věra Galatíková dostala za první roli dvojku z chování
Zdroj: Profimedia.cz

Snila o životě ve městě a divadelních prknech, na přání rodičů šla ale studovat kantořinu. Divadelní záskok odskákala sníženou známkou z chování. Věra Galatíková, velká dáma české herecké scény, se k vysněnému povolání dostala oklikou.

Yvonne Pokorná 18. srpna 2018

Věra Galatíková se narodila na Valašsku, na samotě u Zlína. Tam také prožila své dětství s výjimkou jednoho roku stráveného v srbském Borovo-Vukovaru, kam její otec Ignác za války odjel za prací. “Dětství na samotě bylo krásné a trošku smutné. Já jsem bývala dost sama,” přiznala Galatíková v jednom rozhovoru. Ve svých fantaziích si proto často představovala, že žije ve městě.

V herectví se zhlédla od malička. Její maminka byla nadšenou a talentovanou ochotnickou herečkou. Rodiče nevynechali ve zlínském divadle ani jednu premiéru a svou dceru pravidelně brávali s sebou. Věra se proto ještě na základce rozhodla stát se herečkou. Otec byl ovšem jiného názoru. Doporučil jí, ať nejprve vystuduje nějaký praktičtější obor, který by ji živil, pak ať si dělá, co chce. Začala tedy studovat na gymnáziu, po roce ale přešla do druhého ročníku pedagogického gymnázia v Kroměříži, aby mohla učit na základní škole. “Ona ta kantořina má s divadlem dost co do činění,” vysvětlovala.

Jako Královna Kristina, Východočeské divadlo Pardubice, 1966

Jako Královna Kristina, Východočeské divadlo Pardubice, 1966

Touha po divadle ji však neopustila. První roli dostala ještě na střední škole, kde měli výborný ochotnický soubor. “Tři dny před premiérou Manon Lescaut jim onemocněla dívka, která hrála Modestu. Je to maličká role, a protože se o mně vědělo, že ráda recituji, obrátili se na mě, jestli to nechci zkusit. Já byla blažená. Vůbec mě nenapadlo něco říci vychovatelce nebo ve škole, že budu večer hrát,” vyprávěla Galatíková. Jenže v internátě měli velmi přísný režim. Hned v pondělí ráno školní rozhlas hlásil: “Galatíková se dostaví k soudruhu řediteli!” Překvapená studentka tak byla za svoji první divadelní roli odměněna dvojkou z chování.

Jako ředitelka ZDŠ Libuše Martínková v seriálu My všichni školou povinní

Jako ředitelka ZDŠ Libuše Martínková v seriálu My všichni školou povinní

Když v roce 1958 odmaturovala, učila v nedalekém Vracově na základní škole. Kantořina ji sice bavila, ale více jí to táhlo k divadlu. Rozhodla se podstoupit talentové zkoušky na JAMU v Brně. K jejímu překvapení ji přijali. Zbývalo už jen přesvědčit rodiče. Ti nakonec svolili díky přímluvě místního faráře. JAMU absolvovala v roce 1962 a první angažmá získala ve Východočeském divadle v Pardubicích. Odtud pak vedla její cesta do Prahy. Nejprve do Činoherního klubu, do divadla v pražské Libni, v roce 1979 se stala členkou hereckého souboru Městských divadel pražských. Nejvýznamnější zlom v její kariéře nastal v roce 1993, kdy se stala členkou činohry Národního divadla.

V roli matky se Věra objevila ve zfilmované básni Kytice (2000) dle Jaromíra Erbena

V roli matky se Věra objevila ve zfilmované básni Kytice (2000) dle Jaromíra Erbena

Vytvořila desítky divadelních, filmových i televizních rolí, kterými se zapsala do paměti národa. Většinou hrála životem zkoušené a utrápené ženy – manželky, matky, učitelky. Proslula také dabingem, zejména francouzské herečky Annie Girardotové, za který dostala Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství. Přestože dokázala skvěle zahrát jakékoli role, častokrát o sobě pochybovala, zda neměla raději zůstat kantorkou…

Posledních pět let svého života bojovala Věra Galatíková statečně s rakovinou, které podlehla před Vánoci 2007 ve věku 69 let.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu