válkaČeskoslovenskoobjevy

Herečka Emma Thompson dala šanci rwandskému uprchlíkovi. Dnes je z něj úspěšný mladý muž

Herečka Emma Thompson dala šanci rwandskému uprchlíkovi. Dnes je z něj úspěšný mladý muž
Zdroj: Profimedia

Tindyebwa Agaba Wise, třiatřicetiletý adoptivní syn herečky Emmy Thompson a herce Grega Wise, se dnes může pyšnit dvěma vysokoškolskými tituly, znalostí osmi jazyků a nově také prestižní pracovní pozici v Metropolitní policii. Kdyby nedostal díky humanitárním pracovníkům a náhradní rodině druhou šanci, kdo ví, kde by dneska byl jeho konec.

Simona Knotkova 5. května 2021

Když bylo Tindyebwovi devět let, jeho biologický otec zemřel na AIDS. Ve dvanácti byl chlapec svědky toho, jak jeho rwandskou vesnici napadli vojáci, kteří unášeli děti. Jeho sestry později zmizely, pravděpodobně byly znásilněny a zavražděny. On sám skončil v zajateckém táboře, kde ho tři roky cvičili na dětského vojáka. V šestnácti letech se mu podařilo z tábora utéct a díky britským charitativním pracovníkům dostal azyl v Londýně. Ani to ale nebyl konec trápení. První měsíce života v nové zemi strávil mladík na ulici, mezi prostitutkami a drogově závislými. Tehdy si ho všimla Emma Thompson.

Thumbnail # Sýrie za druhé světové války poskytla útočiště uprchlíkům z Evropy
Mohlo by Vás zajímat:

Sýrie za druhé světové války poskytla útočiště uprchlíkům z Evropy

Prostřednictvím organizace pro pomoc uprchlíkům ho kontaktovala a pozvala k sobě domu na vánoční večeři. Tindy byl zprvu nedůvěřivý a nechápal, co se za chováním cizí ženy skrývá. „Co ode mě chce?“ ptal se sám sebe. Postupně se v jejím domě ale zabydlel a stal se členem rodiny. Že žije se slavnými rodiči, se přitom dozvěděl náhodou, když jim učitel v kurzu angličtiny pustil film s Emmou Thompson. Nové příležitosti se chopil a dnes je úspěšným dospělým mužem, který se sám angažuje v humanitární oblasti, především v pomoci uprchlíkům. Momentálně pracuje na specializované pozici pro Metropolitní policii.

„Někdy nestačí být pro druhého jenom kamarádem, potřebujete rodinu. Myslím, že se moc nemluví o pocitu štěstí, který vám dávají nová spojení s cizími lidmi a těmi, kteří s vámi nejsou v rodinném vztahu,“ objasnila herečka důvod, proč se s manželem nakonec rozhodla pro neformální adopci.

Thumbnail # Během 2. světové války byli uprchlíky zase Evropané. Tisíce jich našlo azyl na Východě
Mohlo by Vás zajímat:

Během 2. světové války byli uprchlíky zase Evropané. Tisíce jich našlo azyl na Východě

„Je to naprosto mimořádný mladý muž, který jako dětský voják zajatý rwandskou miliční skupinou Interahamwe poznal smrt a zármutek. Protože toho tolik prožil, dokáže porozumět, čím si prochází jiní. To je v dnešní době fantastická a mocná schopnost,“ říká o něm jeho náhradní otec Greg Wise.

Kromě osvojeného syna má herecký pár ještě biologickou dvacetiletou dceru Gaiu.

Další články

Zavří­t reklamu