Hardy Krüger jako velitel ve filmu Příliš vzdálený most i jako voják wehrmachtu

Hardy Krüger jako velitel ve filmu Příliš vzdálený most i jako voják wehrmachtu | zdroj: warhistoryonline.com


Herec Hardy Krüger hrál esesáky, službu u nich ale do smrti nenáviděl

TÉMATA: herci | německo | druhá světová válka

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 12. 2019 | 11:48

Herec Hardy Krüger často hrával ve filmech Němce a německé vojáky. Byl blonďatý, modrooký, prototyp pravého Árijce. Za války skutečně sloužil v řadách wehrmachtu a nakrátko působil i v jednotce SS. Esesáky, ale i hraní ve filmech neměl vůbec v lásce.

Už v patnácti letech Hardy Krüger (*1928) zahájil svou hereckou kariéru filmem Mladí orli. Pak však začala válka a s hraním byl konec. Krüger narukoval v roce 1944 k wehrmachtu. Bylo mu pouhých šestnáct, když jej zařadili k pěší divizi. Později, v březnu 1945, byl převelen k 38. divizi SS Nibelungen. Byl konec války, Krüger zažil několik perných bojů, ale pak válka skončila a sedmnáctiletý válečník byl zajat Američany. Třikrát se pokusil o útěk, potřetí již úspěšně.

Brzy se tak mohl vrátit k hraní. Všiml si ho britský producent a filmový distributor Arthur Rank a nabídl mu role ve ve třech filmech – Bachelor of Hearts, Útěkář a Schůzka naslepo. Anglické publikum nejvíc upoutal v roce 1957 ve filmu ÚTĚKÁŘ, kde ztvárnil Franze von Werra, německého důstojníka Luftwaffe, který byl sestřelen v bitvě o Británii a nakonec se mu podařilo dostat zpět do Německa. Role německých vojáků ho pak provázely dál. Ve válečném filmu Příliš vzdálený most, popisujícím válečnou operaci Market-Garden v Holandsku, představoval německého velitele SS. Krüger však ze srdce nacisty a esesáky nenáviděl, a jak to šlo, nosil na své filmové uniformě kabát, protože jak sám říkal, nechtěl, aby mu připomínala chvíle strávené v armádě.    

Je paradoxní, že hvězda mnoha filmů, která si zahrála i s Johnem Waynem, Yulem Brynnerem nebo Seanem Connerym, neměla hereckou profesi nijak v lásce. Je dochován Krügerův výrok pro média: „Raději přečkám celý film v kině, než abych v něm vzal roli. Myslím, že to není nic pro mě.“  Opravdu zajímavý názor od člověka, kterého celý život živilo jen hraní. Navíc obě jeho děti  – Christiane Krüger a syn, Hardy Krüger, Jr. – jsou také herci a jdou tak v otcových šlépějích.

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 12. 2019 | 11:48

Zavří­t reklamu