Herec si uvědomuje, jak důležitá je ochrana včel.

Herec si uvědomuje, jak důležitá je ochrana včel. | zdroj: dailymail.co.uk


Herci Morganu Freemanovi není lhostejný osud včel. Ze svého ranče pro ně vytvořil rezervaci

TÉMATA: příroda | ekologie | včely | herci

user-avatar

Simona Knotková

26. 10. 2019 | 12:30

Morgan Freeman není jenom úspěšný herec a filmař, ale pár posledních let také včelař. Hmyz chová na svém ranči ve dvou desítkách úlů.

Populace včel se rok od roku zmenšuje. Dobře si to uvědomuje také oscarový herec Morgan Freeman (82), který včely chová na svém padesátihektarovém ranči v Mississippi. Novému životnímu poslání propadl v roce 2014. Za tu dobu si pořídil už dvacet šest včelích úlů.

"Existuje kolektivní snaha vrátit včely na naši planetu. Spousta lidí si neuvědomuje, že včely jsou základem našeho společenství. Mám na mysli růst planety, vegetaci. Doma pěstuji hodně květin, o které se stará zahradnice. Ta se pokoušela zjistit, co by se nejvíce líbilo i včelám. Na statku máme proto hektary a hektary jetele, pěstujeme rostliny, jako je levandule, a máme asi sto čtyřicet magnólií s velkými květy," sdělil aktér ze snímků Sedm nebo Vykoupení z věznice Shawshank v talk show Jimmyho Fallona.

Prozradil rovněž, že k včelám se vydává bez ochranných pomůcek, ale žádná ho zatím nepopíchala. Na rozdíl od ostatních včelařů totiž nesbírá med. "Nenosím včelařskou helmu, ale žihadlo jsem ještě nedostal. Zatím se nezabývám věcmi, jako je sklizeň medu a tak. Jenom je krmím. Myslím, že to chápou. Říkají si: 'Hej, nech toho chlápka na pokoji, nese nám jenom cukerný roztok.'"

Na vině mizejících kolonií včel jsou pesticidy a lidská činnost, která násilným způsobem zasahuje do jejich přirozeného prostředí. Ročně se jich ze zemského povrchu ztrácí miliony. Jejich role v ekosystému je přitom nezastupitelná.

"Populace včel na celém světě v posledních letech trvale klesá. Jenom ve Spojených státech byla v období 2015-2016 zaznamenána ztráta o 44 %, což svědčí o tom, že momentálně je více než kdy jindy klíčové, abychom našli efektivní metody jejich ochrany," sdělila zakladatelka a výkonná ředitelka společnosti LIVEKINDLY Jodi Monelle. Dodává, že podle vědců je počet úlů v USA nejmenší za posledních padesát let.

Členové Evropské unie před nedávnem podpořili návrh na zákaz dalšího pesticidu, který je pro včely škodlivý.

user-avatar

Simona Knotková

26. 10. 2019 | 12:30

Zavří­t reklamu