válkaČeskoslovenskoobjevy

Herce Clarka Gablea za války stíhal jeho největší fanoušek – Adolf Hitler

Herce Clarka Gablea za války stíhal jeho největší fanoušek – Adolf Hitler
Zdroj: koláž archiv
+ 8 fotek+ 9 fotek

Adolf Hitler měl slabost pro hollywoodské filmy. Oblíbil si zejména herce Clarka Gablea, na kterého během válečných let doslova uspořádal hon.

Simona Knotkova 21. září 2021

Jedním z největších fanoušků Clarka Gablea byl k hercově smůle Adolf Hitler. Vůdce miloval projekce jeho filmů ve svém soukromém kině a jednou si vzal do hlavy bláznivý nápad – Gablea musí za každou cenu dostat. Co s ním chtěl dělat, ponecháme na představivosti každého, ale úspěšnému lovci nabízel peněžitou odměnu, která po převodu na americkou měnu činila pět tisíc dolarů.

Thumbnail # Parodický Diktátor slaví 80 let. Chaplin kvůli holocaustu později litoval jeho natočení
Mohlo by Vás zajímat:

Parodický Diktátor slaví 80 let. Chaplin kvůli holocaustu později litoval jeho natočení

Hitlerovo přání bylo sice rozmarné, ale nikoliv náhodné. Německý diktátor věděl, že Gable se přidal k americké armádě a toho času pobýval ve Velké Británii, kde natáčel propagandistický snímek Combat America.

Hollywoodský herec, známý ze snímků jako Jih proti Severu nebo Stalo se jedné noci, narukoval v srpnu 1942, pár měsíců poté, co během leteckého neštěstí zahynula jeho třetí manželka Carole Lombard. Smrt milované ženy Gablea hluboce zasáhla a on svůj smutek zaháněl pitím. Zavčas naštěstí zjistil, že sebedestrukce k ničemu nepovede, a rozhodl se, že bude v těžkých časech alespoň užitečným. Navzdory radě prezidenta Roosevelta, aby zůstal doma, se přidal k Armádnímu leteckému sboru USA, kde po třináctitýdenním výcviku nastoupil na pozici střelce.

Thumbnail # Jih proti Severu je divácká povinnost. Tohle je 10 věcí, které jste o legendárním snímku možná nevěděli
Mohlo by Vás zajímat:

Jih proti Severu je divácká povinnost. Tohle je 10 věcí, které jste o legendárním snímku možná nevěděli

Velitelé ho jako hollywoodskou hvězdu nešetřili a vysílali jej na důležité mise. Jako by už tak nebezpečí nečíhalo na každém rohu, ještě mu byl v patách Hitler, respektive jeho vojáci, kteří ho měli zajmout pokud možno bez jediného šrámu. Gable se o Hitlerově posedlosti jeho osobou brzy dozvěděl a měl strach, že ho nacisté chtějí strčit do klece a předvádět v Německu jako cvičené zvíře. Jeho obavy se ale nenaplnily.

Celosvětově známý umělec možná působil jako snadný a nepřehlédnutelný terč mezi obyčejnými muži z lidu, ale Němcům se ho dopadnout nikdy nepodařilo. Po konci světového konfliktu se vrátil do své domoviny jako medailemi ověnčený hrdina a úspěšně pokračoval v rozjeté herecké kariéře.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu