válkaČeskoslovenskoobjevy

Henri Charriére utekl z nejstřeženějšího vězení, přezdívku měl Motýlek

Henri Charriére utekl z nejstřeženějšího vězení, přezdívku měl Motýlek
Zdroj: allthatisinteresting.com

Papillon neboli Motýlek, tak se říkalo Henri Charriéremu a tak také pojmenoval svou biografii. Neuvěřitelný příběh muže, který byl nespravedlivě odsouzen a vsazen do vězení, ze kterého nebylo možné uprchnout. Jemu se to ale podařilo.

Tomáš Chalupa 17. prosince 2019

Henri Charriére se narodil v roce 1908 do učitelské rodiny. Sám ale měl se školou problémy, navíc se rychle spřátelil s lidmi z pařížského podsvětí, kde byl jako ryba ve vodě. Říkalo se mu Motýlek podle tetován na hrudi. Brzy z něj byl zlodějíček a druhořadý gangster. Měl ale obdivuhodný talent na krádež sejfů, do kterých se také dokázal vloupat. Právě pro tuto schopnost se brzy dostal do hledáčku velkých ryb. Jenže aby si získal opravdové jméno a také důvěru mafiánských bossů, musel udělat jediné – někoho zabít. A tak údajně zabil na zakázku jednoho z gangsterů, jistého Rolanda Legranda. Jenže už za tuto první vraždu byl chycen a odsouzen.

Problém byl v tom, že Charriére nikdy nepřiznal, že Legranda zabil. Prý se stal obětí pomluv a drbů policejních informátorů a udavačů. Jestli byl proces zmanipulovaný či nikoliv, se dodnes neví. Charriére každopádně dostal doživotní trest bez možnosti předčasného propuštění. Aby toho nebylo málo, trest si měl odpykat ve vězení Cayenne ve Francouzské Guayaně. Bylo to spíše než vězení trestná kolonie. Motýlek ale byl rozhodnut, že tam zbytek života rozhodně nestráví.

Po třech letech v Cayenne se mu podařilo uprchnout. Dostal se do kolonie malomocných, odkud se pokusil odplout na vlastnoručně vyrobené loďce. Jeho loď ale ztroskotala a on žil několik let u místních domorodců. Pak se jej ale podařilo dopadnout a Motýlek putoval na samotku do cely na Ďáblově ostrově. Místo uprostřed moře, odkud nikdy nikdo neutekl, protože to zkrátka nebylo možné, všude kolem totiž bylo moře. „Máme jen dva strážce, džungli a moře. Když tě nesežerou žraloci nebo tvoje kosti nevybělí mravenci, budeš se po čase modlit, aby ses mohl vrátit. A když se vrátíš, bude tě čekat krutý trest, v podobě dvou let na samotce. V případě druhého pokusu je to pět let,“ řekl mu při příchodu velitel věznice.

Motýlek se pokusil z ostrova uniknout celkem sedmkrát, podařil se mu až osmý útěk na voru, se kterým se dostal do Venezuely. Tam se usadil, oženil a dokonce získal venezuelské občanství. Také napsal autobiografický román Motýlek, jenž mnohokrát upravoval a opravoval. Prodalo se ho neuvěřitelných 5 milionů výtisků. „Musíte to psát stejně, jako byste to někomu vykládali,“ řekl k tajemství úspěchu své knihy Charriére. V roce 1973 byl na motivy tohoto románu natočen stejnojmenný americký film se Stevenem McQueenem v hlavní roli.

Henri Charriére v roce 1970 obdržel od francouzské vlády milost a trest mu byl zrušen. Stal se tak svobodným člověkem. Svobody si ale dlouho neužil. Zemřel 29. července 1973 na rakovinu jícnu ve věku 66 let.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu