válkaČeskoslovenskoobjevy

Hnefatafl – oblíbená stolní hra Vikingů, kterou hráli raději na kolenou

Hnefatafl – oblíbená stolní hra Vikingů, kterou hráli raději na kolenou
Zdroj: ancientpages.com

Hnefatafl byla desková hra, oblíbená zejména ve středověké Skandinávii. Byla to strategická hra připomínající v lecčems šachy, které ji nakonec ale překonaly v oblibě, a tak hra postupem času upadla do zapomnění.

Tomáš Chalupa 27. března 2018

Hnefatafl znamená v překladu Králův stůl. A stejně jako v šachách je král tou hlavní postavou, o kterou ve hře jde. Ale už z pohledu na hrací desku je vidět, že tady proti sobě nestojí dvě rovnocenné řady bílých a černých figur.

Cílem hry je, aby se figura krále, podporovaná několika pěšáky, dostala na samý okraj hrací desky. Král v podstatě prchá z boje, nebo se z něj snaží probít pryč. Druhý hráč má za úkol králi v útěku zabránit a zajmout ho.

Hra není úplně dobře vybalancovaná, protože hráč bojující proti králi je ve výhodě jak početní, tak především díky tomu, že v každém tahu začíná. To podle odborníků odráží vikingskou mentalitu, která útok a nájezd staví výše než obranu, či dokonce útěk.

Vikingové si svou oblíbenou hru brali s sebou na své výboje, takže se rozšířila i mimo Skandinávii a stala se velmi populární také na Ukrajině, v Irsku nebo na Islandu.

Starověk byla doba, která dala vzniknout mnoha velmi zajímavým deskovým hrám. Třeba Královská hra Uru se hrála v Mezopotámii už před 4 tisíci lety. V Egyptě byla zase populární hra s názvem Senet. Hráli ji všichni, od velmožů po otroky a byla stejně oblíbená jako všudypřítomné kostky.

Archeologických záznamů o Hnefataflu je celá řada. Píše se o něm v severských mýtech a legendách, na runě ze švédského Ockelbo jsou vyobrazeni dva muži, kteří mají na kolenou herní desku a hrají Hnefatafl. Bylo také nalezeno několik částí herních desek nebo kamenů. Jeden z nich byl na vraku vikingské lodi nalezené u Gokstadu.

To je ostatně další zajímavý detail. Horkokrevní Vikingové se u hry velmi často hádali a nezřídka docházelo i ke rvačkám. Herní deska se proto dávala na kolena obou hráčů, kteří tak, pokud nechtěli celou hru shodit na zem, museli zůstat na místě, čímž se fyzické inzultaci předešlo. Nezřídka ale Vikigové raději hru shodili, jen aby si vše mohli vyříkat ručně.

Hnefatafl začal ztrácet na oblibě až se všeobecným rozvojem šachů, které tuto hru vytlačily a postupně uvrhly v zapomnění. Existují však doklady, že ještě v roce 1587 se hrála hra ve Walesu a v roce 1723 v Laponsku. To už ale šlo jen o ojedinělé případy. Dnes je tato hra jen archeologickým exponátem uchovávaným v několika muzeích.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu