válkaČeskoslovenskoobjevy

Helena s Karlem v Riu: Zlatého kohouta nevyhráli, ale Vondráčková získala titul Miss festivalu!

+ 7 fotek+ 8 fotek

V roce 1967 vyslalo někdejší Československo tehdy dvacetiletou zpěvačku Helenu Vondráčkovou na mezinárodní hudební festival Zlatý kohout do brazilského Rio de Janeira. Helena se probojovala do finálové dvacítky, a i když s písní Vzdálený hlas nakonec nevyhrála, oslnila publikum svým půvabem a byla zvolena Miss festivalu.

blondie 27. srpna 2018

Helenu na festival tehdy doprovázel dnes již zesnulý hudební skladatel Karel Svoboda, který pro ni soutěžní píseň složil. „Dej mi na Helenku pozor,“ nabádal ho tehdejší zpěvaččin přítel Zdeněk Rytíř, když ji těsně po skončení natáčení pohádkového muzikálu Šíleně smutná princezna přivezl na ruzyňské letiště. Ten jako jako jediný z trojice českých umělců pozvánku na festival nedostal, protože textaři na festival zváni nebyli.

Do 2. ročníku festivalu Zlatý kohout v Riu de Janeiro se tehdy přihlásilo 76 zpěváků ze 45 států světa. Helena Vondráčková se s písní Vzdálený hlas dostala mezi nejlepší finálovou dvacítku. „Na vystoupení jsem si zvolila žluté šaty s kopretinovým motivem a kytičky si vetknula i do vlasů. Osud tomu chtěl, že těsně přede mnou na pódiu soutěžil domácí interpret Joäo Mendes s písní Margarida – v překladu Kopretina. Musím přiznat, že mě to zaskočilo. Všichni vytáhli mávátka ve tvaru kopretiny, kterou měli právě kvůli svému favoritovi, a po celou dobu mého songu jimi mávali do rytmu,“ vzpomínala Vondráčková na své vystoupení.

Helena s populárním německým hercem Horstem Buchholzem, známým z filmu Sedm statečných

Helena s populárním německým hercem Horstem Buchholzem, známým z filmu Sedm statečných

Ačkoliv soutěž nevyhrála a spolu s dalšími dvěma interprety se umístila až na 12. až 14. místě, stala se neoficiální Miss festivalu a její líbezná tvář a štíhlá postavička se neustále objevovaly v tisku. Díky tomuto titulu se mohla setkat s filmovými hvězdami, jako třeba s herci Horstem Buchholzem, Georgem Montgomerym nebo Kim Novakovou či černošským producentem Quincy Jonesem. Přicházely nejen nabídky k sňatku, ale i k vystupování a nahrávání v zahraničí. Všude jí byli v patách fotografové a novináři, ale i Karel Svoboda, který Helenu přede všemi bedlivě střežil.

„Na ty dny v Riu s Helenkou Karel moc rád vzpomínal jako na jeden z mála povedených románků,“ tvrdil skladatelův přítel a scénárista Radan Dolejš ve své knize Téma na román aneb Causa Karel a Vendula. Unikátní dokument z Ria je zachycuje, jak se spolu sluní na proslulé pláži Copacabana, dovádějí ve vlnách moře nebo popíjejí drink v baru.

Helena si Brazílii zamilovala.

Helena si Brazílii zamilovala.

„Brazílie je země, kterou od chvíle, kdy jsem ji poznala, hrozně miluju. Krajinu, prostředí, lidi,“ vyznávala se Vondráčková ze své lásky k jihoamerické zemi v roce 1969 v rozhovoru pro Lidovou demokracii. Líčila v něm, jak si tam prohlížela různé památky včetně ikonické sochy Krista shlížející na město z hory Corcovado, učila se tančit sambu, obědvala s guvernérem, zúčastnila se vesnické slavnosti. Pobyt v Riu přetáhla o dva dny, takže pak zmeškala představení v divadle Rokoko. Kvůli ní ho museli zrušit a ředitel divadla Darek Vostřel ji za to napařil pokutu 5000 Kčs. Dohodli se, že ji bude splácet postupně celý rok.

Helena Vondráčková na pláži Copacabana v Riu

Helena Vondráčková na pláži Copacabana v Riu

Brazilci na Vondráčkovou nezapomněli a o rok později ji na festival pozvali znovu, tentokrát jako porotkyni. Za Československo tehdy soutěžil Karel Gott se svým fenomenálním songem Lady Karneval, který opět složil Karel Svoboda, což jej opravňovalo se znovu do Ria podívat a zase skotačit na pláži. Helena si s sebou tentokrát přivezla fotoaparát a kromě jiného fotila Gotta, který jí vždy ochotně zapózoval a dokonce při tom riskoval pád do propasti. Na pláži se pak obnažil do půl pasu a odhalil své vypracované hrudní svalstvo. „Je úžasné, jak jsme byli mladí, krásní a bezstarostní,“ okomentovala dokument z Rio de Janeira samotná zpěvačka .

Související články

Další články

Zavří­t reklamu