Heidelberg Thingstätte je dnes opuštěné, kdysi tu 20 tisíc nacistů poslouchalo Goebbelse.

Heidelberg Thingstätte je dnes opuštěné, kdysi tu 20 tisíc nacistů poslouchalo Goebbelse. | zdroj: abandonspaces.com


Heidelberg Thingstätte - nacistické divadlo a pilíř národního socialismu

TÉMATA: divadla | německo | třetí říše

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 05. 2017 | 14:30

Amfiteátr v Heidelbergu bylo v dobách nacismu velké divadlo pod otevřeným nebem vybudovali nacisté. Dnes je z něj jen opuštěná ruina, ale kdysi mělo velký význam.

V celém Německu se před válkou stavěla tato otevřená divadla. Plánem bylo, aby jich v celé zemi bylo na čtyři stovky, nakonec se jich do vypuknutí druhé světové války podařilo postavit jen čtyřicet. 

V Heidelbergském divadle mělo podle plánů sedět přes 10 tisíc diváků a dalších 20 tisíc mohlo stát. To jsou kapacity, které dnes mají běžně sportovní stadiony. Nakonec byl ovšem výsledek poněkud skromější, na sezení bylo 8000 míst a na stání 15 tisíc. I tak to je na divadlo velmi vysoké číslo. 

Divadlo osobně otevíral ministr propagandy Joseph Goebbels. Označil je ve svém projevu za pilíř národního socialismu. Divadlo ostatně postavila Todtova pracovní organizace, takže byla doslova vybudována rukama nadšených nacistů – dobrovolníků. Velkou práci ale odvedli i profesionální inženýři a stavbaři. Otevření divadla bylo přítomno 20 000 lidí, tedy více než umožňovala oficiální kapacita. To ale nikoho nezajímalo. 

Po válce v divadle americké okupační síly organizovaly jazzové koncerty. To bylo samo o sobě ironické, protože nacisté jazz nesnášeli a zakazovali ho. Dnes divadlo slouží jen jednou v roce, na čarodějnice neboli Walpurgisnacht, což je poslední dubnová noc, se tu scházejí lidé, aby si užili tento svátek a zapálili světlaJe to ovšem akce, kterou v divadle město ani úřady nijak nepodporují. Oficiálně se divadlo už nijak nevyužívá. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 05. 2017 | 14:30

Zavří­t reklamu