válkaČeskoslovenskoobjevy

Havlova novoroční amnestie v roce 1990 pustila na svobodu dvě třetiny vězňů

Havlova novoroční amnestie v roce 1990 pustila na svobodu dvě třetiny vězňů
Zdroj: ct24
+ 1 fotka+ 2 fotky

Před 30 lety vyhlásil nově zvolený prezident Václav Havel amnestii, při které bylo na svobodu propuštěno přes 22 tisíc vězňů. Havlův čin na jednu stranu symbolizoval humánnost nového režimu, na druhou vyvolal obrovskou vlnu kritiky. Mnozí mu dodnes nemůžou zapomenout, že dal svobodu odsouzeným zločincům.

Václav Pokorný 1. ledna 2020

29. prosince 1989 byl prezidentem Československé republiky zvolen odpůrce komunistického režimu Václav Havel. O tři dny později 1. ledna ve svém novoročním projevu vyhlásil rozsáhlou amnestii kriminálních živlů. Touto amnestií chtěl dát Havel najevo, že se distancuje od komunistického soudnictví.

„V naší zemi je mnoho vězňů, kteří se sice vážně provinili a jsou za to potrestáni, kteří však museli projít – navzdory dobré vůli některých vyšetřovatelů, soudců a především advokátů – pokleslou justicí, jež zkracovala jejich práva,“ prohlásil Havel na Nový rok 1990.

Šlo bezmála o 23 tisíc propuštěných osob z celkového počtu 31 tisíc uvězněných.

Havlova amnestie se týkala vězňů odsouzených k trestům odnětí svobody do dvou let, v případě neúmyslných trestných činů dokonce tří let. U vyšších trestů byl odsouzeným pobyt za mřížemi zkrácen o třetinu, až polovinu. Rozhodnutí hlavy státu dále zastavilo stíhání osob, jimž hrozily maximálně tři roky vězení. Amnestie se také neměla vztahovat na pachatele vražd, znásilnění, loupeží a některých dalších trestných činů. Přesto se na svobodu dostali i nebezpeční zločinci.

Dodnes nebylo veřejnosti spolehlivě vysvětleno, proč byl při této amnestii například propuštěn za vraždu odsouzený Jozef Slovák, který pak během několika měsíců na svobodě spáchal nejméně čtyři další velmi brutální vraždy. Dalším amnestovaným byl pedofil Jaroslav Oplíštil, který již 30. dubna unesl z dětského interního oddělení nemocnice na Bulovce sedmiměsíční Barborku. Odnesl si ji na ubytovnu, kde ji znásilnil. Kvůli těžkým poraněním začalo děvčátko plakat, tak ji Oplíštil rukou zakryl ústa a miminko udusil. Policisté Oplíštila navštívili hned ráno. Zapíral jen chvíli. Rodiče mrtvého děvčátka tehdy přijal i prezident Havel. Prý plakal, když mu vyčítali, že nebýt jeho amnestie, “seděl by ten grázl ještě čtyři roky v kriminálu a jejich dceruška mohla žít.“ U soudu pak Oplíštil dostal 25 let vězení.

Sériový vrah Jozef Slovák

Sériový vrah Jozef Slovák

Díky lednové amnestii se z vězení dostal i Jaroslav Gančarčík. Desetkrát trestaný zločinec, který si hned na konec dubna naplánoval další zločin. Chtěl vykrást rodinný dům v Klučově. Jenže ho vyrušily jeho obyvatelky – Ivanka Kudláčková a její dvě dcery, dvaadvacetiletá Ivana a osmnáctiletá Miroslava. Gančarčík všechny tři zabil a nejmladší ženu navíc znásilnil. Spravedlnosti unikal ještě 14 let a až porovnáním jeho vzorků DNA v souvislosti s jinou trestnou činností jej v roce 2005 kriminalisté usvědčili z trojnásobné vraždy.

Sám Václav Havel se později k této amnestii a jejím důsledkem veřejně nevyjadřoval.

Havlovi kritici ji považují za příliš širokou a nepřipravenou a dodnes jim nejsou zcela jasné ani všechny pohnutky, které k ní vedly.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu