válkaČeskoslovenskoobjevy

Havajští domorodci blokují stavbu jednoho z největších teleskopů světa. Má stát na jejich posvátném místě

Havajští domorodci blokují stavbu jednoho z největších teleskopů světa. Má stát na jejich posvátném místě
Zdroj: sciencetimes.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Vědci chtějí na Havaji postavit obří, třicetimetrový teleskop, který by jim umožňoval nahlédnout do vzdálených hlubin vesmíru. Jenže místní domorodci stavbu teleskopu nebo čehokoliv jiného v lokalitě odmítají. Podle nich je místo posvátné a nic se tam stavět nesmí.

Tomáš Chalupa 10. dubna 2015

Gigantický teleskop, jehož stavba má stát 1,4 miliardy dolarů a který má umožnit vědcům vidět hvězdy ve vzdálenosti 13 miliard světelných let daleko, se setkává s velkým odporem. Vulkán na ostrově Mauna Kea, v jehož vyhaslém kráteru má teleskop stát, je pro místní lidi posvátný. A nejde jen o nějaký pasivní odpor. Na 300 demonstrantů začalo blokovat silnice, po kterých by mohl být dopravován na místo stavební materiál. Policie zatkla několik lidí a situace je silně vyhrocená. „Je to posvátné pohřebiště, kde jsou těla našich dávných předků. Je to domov našich bohů a místo našich posvátných obřadů,“ vysvětluje jeden z vůdců odpůrců Kaeloha Pisciotta. Podle něj nejde o to bránit stavbě teleskopu, ale bránit jakékoliv výstavbě v oblasti. Mauna Kea už je přitom místem, kde několik velkých teleskopů stojí, tento však má být největší.

Jenže přes odpor místních už stavba na monumentální observatoři začala. Policie rozhání odpůrce a varuje je před blokováním silnic. „Litujeme, že policejní akce musela být spuštěna, aby umožnila náš průjezd na legální a schválenou stavbu,“ prohlásil manager projektu Gary Sanders. Ránu odpůrcům zasadila také Havajská univerzita, která stavbu teleskopu podporuje, byť současná situace ji staví do nepříjemného světla. „Jestli se dá říct, že univerzita má srdce, tak po zatčení protestujících bylo toto srdce zlomeno. Přesto musíme mít jistotu, že se na místo dostane bezpečně každý, kdo tam potřebuje být,“ řekl k protestům mluvčí univerzity Dan Meisenzahl. Protestující tak zřejmě nemají mnoho šancí, jak stavbě zabránit, přesto svůj boj nehodlají vzdát a chtějí bránit svůj vulkán, jak to jen půjde.

Z pohledu vědy je ovšem teleskop mimořádně důležitý. Má být dokončen v roce 2024 společně s dalším obřím teleskopem v Peru, který má mít délku dokonce 39 metrů. Díky těmto zařízením budou mít astronomové zcela nové možnosti pozorování hlubokého vesmíru a vzdálených galaxií. Je těžké rozhodnout, zda má větší váhu porušení posvátných míst domorodců, nebo vědecký pokrok pro celé lidstvo.

Další články

Zavří­t reklamu