válkaČeskoslovenskoobjevy

Havajským válečníkům Koa pomáhala mana a životní síla

Havajským válečníkům Koa pomáhala mana a životní síla
Zdroj: ancientpages.com
+ 6 fotek+ 7 fotek

Válečníci Koa z Havajských ostrovů byli velmi obávanými protivníky. Bojovali nejen aby ubránili své území, ale také aby získali potřebnou manu a životní sílu od svých nepřátel.

Tomáš Chalupa 19. září 2019

Válečníkem Koa se mohl stát pouze urozený muž z havajské společnosti. Válečníci Koa bojovali svým vlastním způsobem, který byl velmi odlišný a nakonec se z něj stalo svébytné bojové umění zvané Lua. Koa je název stromu, z jehož dřeva si bojovníci vyráběli své zbraně.

Než šel Koa válečník do bitvy, musel se na ní nejprve připravit. Nikdy nenosil žádný štít nebo zbroj, protože takové věci byly mezi Koa považovány za symbol zbabělosti. Muž musí být ochoten přijímat rány a ne se před nimi krýt. Místo toho své tělo pokryli oleji, aby klouzalo a nepřítel je mohl jen těžko pevně uchopit. Své tělo ze stejného důvodu také zbavili ochlupení.

Samotné bojové umění Lua je velmi komplexní a složité, jeho zvládnutí trvá mnoho let a nesmí mu být vyučováni žádní cizinci. Z toho důvodu bylo dlouho toto bojové umění obestřeno tajemstvím. U tohoto bojového umění se lámou prsty, kosti a lze zlomit vaz velmi rychlým a efektivním způsobem.

Toto umění ovládal například Kamehameha, zakladatel Havajského království a jeho první vládce. Byl jeho velkým propagátorem, ale opět pouze v rámci svého království.

Velkou úlohu v bojovém umění Lua hraje také koncept many nebo životní síly. Jde o systém, kdy vítězstvím nad nepřítelem přejde jeho životní síla do vítěze. Vítěz je tak stále mocnější, zatímco armáda, která prohrává, o svou sílu přichází. Sílu lze čerpat také z kamenů, u kterých Havajci věřili, že jsou živé, a dokonce tvrdili, že slyší tlukot jejich srdce.

V 19. století bylo používání bojového umění Lua zákonem zakázáno. Tajně se však dále předávalo z generace na generaci a dodnes ho tak někteří Havajci praktikují. Už samozřejmě nelegální není, naopak se vynořila velká spousta různých samozvaných mistrů tohoto umění. Jejich kvalita je různá, ale hlavní je, že Lua zase žije a získává si popularitu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu