Stezka na Havaji je tak nebezpečná, že na ni nikdo nesmí, ale jak vidno, moc to neplatí. | zdroj: youtube.com


Havajské schody do nebe jsou tak nebezpečné, že je nejspíš zavřou

TÉMATA: turistika | extrémy | havaj

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 05. 2018 | 14:00

Stairway to Heaven není jen slavná skladba od kapely Led Zeppelin, ale také mimořádná turistická stezka na Havaji. Je tak nebezpečná, že vlastně nebyla nikdy otevřena. Přesto po ní chodí stovky turistů.

Stezka se skládá z 3922 schodů a vede na vrchol hory Puʻukeahiakahoe. Za druhé světové války ji vybudovala armáda jako součást silniční sítě na ostrově.

Ve výšce 755 metrů je nádherný výhled, ale dostat se tam, je poněkud náročné. Za dobu fungování stezky záchranáři vyráželi k bezpočtu případů sesuvů půdy a nejrůznějších nehod. Stezka je proto nyní uzavřená a hrozí, že tomu tak zůstane už napořád.  V roce 2002 sice úřady utratily skoro milion dolarů na její opravu, přesto se ji ani poté neodvážily otevřít. I tak se na stezku vydávají stovky turistů, kteří tam jdou na vlastní nebezpečí. Kvůli tomu úřady vyhrožují, že stezku nejen nechají nastálo uzavřenou, ale dokonce ji zlikvidují. Jediná šance, jak tomu zabránit, je prohlásit stezku za historickou památku. Možná by ale bylo lepší, kdyby na zakázané místo prostě turisté nechodili, a celý problém by byl vyřešen. Na druhou stranu mrkněte na video a řekněte, mohli byste si něco takového nechat ujít?

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 05. 2018 | 14:00

Zavří­t reklamu