Černé duté vejce zamotalo vědcům hlavy.

Černé duté vejce zamotalo vědcům hlavy. | zdroj: huffingtonpost.com


Havajská sopka vyvrhla duté černé vejce. Vědci se s ničím takovým ještě nesetkali

TÉMATA: geologie | nálezy | havaj

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 01. 2016 | 15:00

Havajská sopka Kilauea vychrlila ze svého lávového jezera malé množství lávy a také malé kamenné fragmenty. Některé z nich ale vědci nikdy předtím neviděli.

Havajský geolog Tim Orr krátce po explozi v lávovem jezírku našel něco, co ještě nikdy předtím neviděl. "Vypadá to jako vajíčko. Uvnitř je to duté, pokryté tenkou černou slupkou. Je to velmi křehké,"  popsal nezvyklý objekt geolog. Na délku měří asi půl palce.

Podle vědců jde o útvar známý jako Slzy bohyně Pele. Pele je havajská bohyně sopek a sopky tyto slzy chrlí, když se vyvrhovaná láva rychle ochlazuje. Problém je, že tyto slzy nejsou nikdy duté. "Jde o jediný nález tohoto druhu,"  tvrdí Orr. Dutou slzu se dosud nikomu nepodařilo najít. Je také nejasné, jak to, že se nerozbily při dopadu na zem. Vědci proto budou útvar dále zkoumat. 

Malé exploze ve vulkánech jsou na Havaji poměrně časté a nejsou nijak nebezpečné. Dostávají se při nich do ovzduší nejrůznější kamenné úlomky, různě formované větrnými poryvy. Podle svého tvaru pak dostávají jména. Existují tak například Vlasy bohyně Pele v podobě dlouhých zlatavých vláken

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 01. 2016 | 15:00

Zavří­t reklamu