válkaČeskoslovenskoobjevy

Tříoká hatérie novozélandská je nejbližší žijící příbuzný dinosaurů

Tříoká hatérie novozélandská je nejbližší žijící příbuzný dinosaurů
Zdroj: Wikimedia Commons

Hatérie novozélandská je fascinující živočich, a to hned z několika důvodů. Mimo jiné je to nejbližší žijící příbuzný dinosaurů, kteří vyhynuli před 65 miliony let.

Tomáš Chalupa 11. září 2021

Hatérie jsou zajímavé také tím, že se za celou dlouhou dobu své existence nijak fyzicky neproměnily. Evoluce u nich zkrátka po fyzické stránce přinesla jen naprosté minimum změn, takže se díváme prakticky na stejného živočicha, jaký běhal po zemi před miliony let. Na druhou stranu je to tvor, kterému se extrémně rychle mění DNA, dokonce rychleji, než jakémukoliv jinému tvoru na planetě. To se může zdát být v protikladu s předchozí větou, ale není.

Vědci se domnívají, že hatérii se daří takto dlouho přežívat především kvůli svému malému vzrůstu. Ty největší dorůstají kolem 70 centimetrů, ale většina exemplářů je výrazně menší, zhruba poloviční. To se vážně nepodobá obřím druhohorním dinosaurům.

Hatérie se také dožívají vysokého věku kolem 100 let, fyzicky rostou zhruba do třiceti až čtyřiceti, pak jejich velikost zůstává stejná. Tak tomu alespoň je u divoce žijících hatérií, v zajetí je doba jejich života kratší. Za to, že mohou žít takto dlouho, může podle vědců jejich pomalý metabolismus. Další zajímavostí je, že hatérie mají tři oči. To třetí mají umístěno na vrcholu hlavy, ale nevidí jím, slouží zřejmě jen jako senzor světla. V pozdějším věku ho překrývají šupiny. Hatérie tak jsou po všech stránkách unikátní živočichové a poslové z dob, kdy po Zemi chodili velcí dinosauři.

 

Související články

Další články

Zavří­t reklamu