válkaČeskoslovenskoobjevy

Hartův ostrov a jeho miliony mrtvých na dohled od New Yorku

Hartův ostrov a jeho miliony mrtvých na dohled od New Yorku
Zdroj: allthatsinteresting.com

Hartův ostrov leží na dohled od Manhattanu, rušného a nikdy nespícího centra New Yorku. Málokdo by uvěřil, že vedle této rušné megapole se nachází místo tiché, temné a veskrze opuštěné. Hartův ostrov je jeden velký hřbitov.

Tomáš Chalupa 13. června 2018

Hartův ostrov nebyl nikdy veselé místo, dokonce i v dobách, kdy nebyl hřbitovem. Předtím než jej koupilo město New York, sloužil jako zajatecký tábor pro vojáky konfederace. Bylo jich zde 3413 a 235 z těchto vojáků zde zemřelo. Ani později to nebylo lepší. Sídlila zde například děsivá psychiatrická klinika pro ženské pacientky. Sanatorium pro nemocné tuberkulózou, karanténa pro nemocné žlutou horečkou, vězení a základna pro testování balistických střel. Bydlet na takovém místě opravdu nikdo trvale nechtěl, byť i takových se pár našlo.

Nakonec se z ostrova stalo to, co je z něj dnes, tedy hřbitov. I když ani to není přesný výraz. Hřbitov, ať je jakýkoliv, je posvátné místo, kde mají mrtví dojít svého odpočinku. Takzvaný potter field je prostě jen místo, kde jsou zrovna příhodné podmínky, aby se tam dávaly mrtvoly. Nemá status skutečného hřbitova, je to jen skládka těl.

Manhattan a celý New York měl jen jedno takové místo. Samotný Manhattan dodal na Hart Island 100 tisíc mrtvých těl, která nebylo možné identifikovat. Mrtví se na Hart Islandu pohřbívali v tak obrovských množstvích, že už pro ně zkrátka nebylo další místo.

Místo je sice formálně otevřeno turistům, ale propustku lze získat po žádosti na patřičném úřadě, vyřízení trvá dlouho a na ostrov jezdí přívoz jen dvakrát za měsíc. Ostrov je formálně pod správou newyorského nápravného departmentu.

Hroby jsou neoznačené, jedním z mála, který lze identifikovat, je hrob prvního dítěte, které zemřelo na virus HIV. Několik stovek těl odtud bylo darováno na vědecký výzkum. Stále více z více než milionu těl se podařilo identifikovat díky speciálnímu projektu, který v devadesátých letech rozjela umělkyně Melinda Huntová. Její projekt se snaží zjišťovat jména konkrétních lidí, kteří jsou na ostrově pohřbeni, a uchovat tak jejich příběhy.

Další články

Zavří­t reklamu