válkaČeskoslovenskoobjevy

Harley-Davidson se zrodil v malé kůlně a testoval na smrtících závodech. Jací byli ti, kdo slavný motocykl sestrojili?

Harley-Davidson se zrodil v malé kůlně a testoval na smrtících závodech. Jací byli ti, kdo slavný motocykl sestrojili?
Zdroj: discovery.com

18. září bude mít na kanálu Discovery svoji premiéru třídílná minisérie Harley and the Davidsons. Vypráví příběh zakladatelů legendární značky Harley-Davidson, bratrů Waltera a Arthura Davidsonových a Billa Harleye. Ti ve městě Milwaukee na začátku 20. století založí motocyklovou firmu, která se stane ikonickou značkou a přetrvávajícím symbolem americké kultury. Seriál odhaluje, že úspěchu lze dosáhnout nejen vynalézavostí a inovativním designem, ale také díky bratrství a přátelství, odvaze a silné vůli přežít.

Yvonne Pokorná 8. září 2016

William Harley a Arthur Davidson byli Američany druhé generace, synové dělnických imigrantů. Harleyovi se přistěhovali z Anglie, Davidsonovi ze Skotska. Byli to sotva dospívající kluci, když se při zdolávání kopcovité prašné cesty rozhodli vymyslet pohodlnější způsob dopravy. Co takhle k bicyklu přišroubovat benzínový motor? K uskutečnění tohoto vynálezu ale vedla dlouhá a trnitá cesta.

 William Harley a Arthur Davidson na snímku z roku 1914

William Harley a Arthur Davidson na snímku z roku 1914

Po střední škole William a Arthur nastoupili do továrny. Bill Harley tam pracoval jako projektant, Arthur Davidson vyráběl předlohy pro strojové součástky. Po šichtě se scházeli u Davidsonových ve sklepě, aby pokračovali v práci na svém vynálezu. Skloubit takového koníčka s prací na plný úvazek nebylo vůbec jednoduché. Jenže víc než s vlastní únavou se kluci museli potýkat s nepochopením rodičů.

Bill Harley v podání Buga Halla

Bill Harley v podání Buga Halla

V noci se totiž bušení kladiv rozléhalo celým domem a hoši po sobě zanechávali všude špínu a mastnotu. Při jednom z prvních pokusů o karburátor došlo v domě Davidsonových k výbuchu. Arthurovi rodiče toho měli právě tak akorát. Dílna musela z domu, a to hned. William a Arthur se tedy přemístili do kůlny na zahradě. Nicméně vše, co postavili, se buď zadrhávalo, nebo nefungovalo vůbec. Napadlo je však, že někdo by jim pomoci dokázal. Arthurův starší bratr Walter byl mechanikem, pracoval v Kansasu. Napsali mu dopis, ve kterém stálo: „Až přijedeš domů, můžeš se projet na našem novém vynálezu.“ Když Walter dorazil domů, našel jen součástky válející se na podlaze v dílně. Neodolal však této výzvě a přidal se k týmu.

Michiel Huisman v roli Waltera Davidsona

Michiel Huisman v roli Waltera Davidsona

Ukázalo se, že standardní bicykl není dost silný na to, aby unesl velký motor. Bylo potřeba sestrojit silnější rám a k němu připojit třikrát silnější motor. Walter součástky složil a na motocyklu se poprvé i projel. První funkční motocykl, nazvaný Harley-Davidson č. 1, tak byl na světě. Dokázal vyvinout rychlost přes 60 kilometrů za hodinu a jezdil i do kopce.

Motocykl spojil jejich sny a ambice.

Motocykl spojil jejich sny a ambice.

V roce 1903 mladíci ve své kůlně vyrobili tři funkční motocykly. První z nich prodali kamarádovi za méně než 200 dolarů. O podnikání zprvu vůbec neuvažovali. Na rozjezd výroby ve velkém neměli potřebné finance. Peníze si sice ukládali v kuchyni do plechovky, ale jednou jim je všechny ukradla služebná Davidsonových. Chodili pak od domu k domu a žádali sousedy o půjčku, ale málokdo je byl ochoten finančně podpořit. Nakonec jim půjčil veškeré své úspory 80letý starý mládenec, který byl známý tím, jak celý život úzkostlivě škudlil. Jejich vynález se mu ale velmi zamlouval. Začínající společnost Harley-Davidson měla konečně dost prostředků na to, aby mohla začít motocykly vyrábět.

Robert Aramayo jako William Harley a Bug Hall ztvárňující Arthura Davidsona.

Robert Aramayo jako William Harley a Bug Hall ztvárňující Arthura Davidsona.

V roce 1906 se objednávky jen hrnuly a firma se rozrostla na šest zaměstnanců na plný úvazek. Bouda u Davidsonů už nestačila, bylo na čase postavit továrnu. Koupili si půdu od železnice, na dohled od domova. Na tomto místě sídlí společnost dodnes. Je to roh 37. ulice a Juneau Avenue. Tam postavili svoji první továrnu. Ale původní majitelé pozemku jim oznámili, že musejí budovu zbourat, protože stojí železnici v cestě. Než by se s nimi mladíci dohadovali, svolali přátele, zdvihli dům a přesunuli ho o půl metru dál.

O nové motocykly byl velký zájem.

O nové motocykly byl velký zájem.

Během dalšího roku se továrna dále rozrůstala a zakladatelé potřebovali zkušeného vedoucího, který by měl na starost dělníky a provoz. Tím se stal starší bratr Arthura a Waltera, Bill Davidson, který byl uznávaným mistrem výroby na železnici. Bill se stal po všech stránkách dobrým šéfem. Neustále byl mezi zaměstnanci, chválil je za práci, vyptával se na jejich rodiny, rád je poklepal po zádech.

William S. Harley, William A. Davidson, Walter Davidson, Sr., Arthur Davidson

William S. Harley, William A. Davidson, Walter Davidson, Sr., Arthur Davidson

Všichni čtyři byli ve firmě nezastupitelní. Bill Davidson byl nástrojář, Walter Davidson mechanik a strojník, Bill Harley byl projektant, který kreslil návrhy. A Arthur Davidson měl neuvěřitelnou vyřídilku. Dokázal by prodat cokoliv. Všichni čtyři pracovali sedm dní v týdnu. Když se práce v továrně dařila, nechali přivézt sud piva a oslavovali úspěch společně se zaměstnanci. Věděli, že jejich lidé pak budou lépe pracovat.

Závody mohly mít často smrtelné následky.

Závody mohly mít často smrtelné následky.

Walter Davidson se také pustil do velice účinné marketingové strategie. Závody na motocyklech se v té době staly novou mánií, vzrušující a nebezpečnou. Každé vítězství znamenalo reklamu pro výrobce zdarma, byť závodníci riskovali své životy. Společnost Harley-Davidson nemohla zůstat pozadu. Pokoušela se překonávat rychlostní rekordy, a úspěšně! Sám Walter se stal špičkovým motocyklovým závodníkem. V roce 1908 se zúčastnil dvoudenního závodu ve státě New York, téměř 600 kilometrové trasy v pohoří Catskill. Zvítězil a oznámil divákům, že s sebou neměl jedinou náhradní součástku. Walter a Harley-Davidson se stali senzací. (pokračování příště)

 

Související články

Další články

Zavří­t reklamu