válkaČeskoslovenskoobjevy

Harley-Davidson připlul k pobřeží na vlně tsunami

Harley-Davidson připlul k pobřeží na vlně tsunami
Zdroj: smithsonianmag.com

Jistý Peter Mark se procházel v dubnu roku 2012 po pláži na pobřeží ostrova Graham patřící k Britské Kolumbii. Najednou spatřil velký lodní kontejner. Uvnitř našel Harley-Davidson Night Train z roku 2004 s japonskými díly.

Tomáš Chalupa 14. září 2016

Kontejner připlul po moři z japonské provincie Miagi, jeho cesta Pacifikem trvala celý rok. Právě před rokem postihla tuto část Japonska silná vlna tsunami. Přes 15 000 lidí přišlo o život. Vláda odhadla, že na 20 milionů tun nákladu a různých předmětů skončilo v moři. Mezi nimi i kontejner s Harleyem.

Mark motocykl odvezl a po týdnu se na pobřeží vrátil, aby posbíral další věci, ale kontejner byl pryč. Jediné, co mu zůstalo, byl samotný Harley. Obrátil se na pobočku Harley-Davidsona, aby mu pomohli najít majitele. Pomocí VIN kódu na motoru se zaměstnancům podařilo zjistit, že majitelem je Ikuo Jokojama. Společnost Harley-Davidson nabídla Jokojamovi, že mu motorku zdarma opraví. Při prohlídce však zjistili, že by se musela prakticky celá vyměnit, proto mu nabídli zdarma zcela nový stroj.

Jokojama však jejich velkorysou nabídku odmítl. Jak sám řekl, nechtěl být jako stéblo vysoké trávy na posečeném trávníku. Zkrátka nechtěl se odlišovat od těch, kteří při tsunami přišli o majetky nebo dokonce o své blízké. Přitom sám Jokojama majetek i některé členy rodiny ztratil. Přesto se cítil trapně, že by měl přijmout dar od Harley-Davidsona. Místo toho ale navrhl jinou věc – aby byla motorka vystavena v muzeu jako připomínka tragédie, která Japonsko v roce 2011 postihla. Vedení společnosti mu vyhovělo a motorka je nyní součástí expozice v Muzeu Harley-Davidsona v Milwaukee.

18. září bude mít na kanále Discovery svoji premiéru třídílná minisérie Harley and the Davidsons. Seriál inspirovaný historií firmy Harley-Davidson Motor Company od jejího vzniku v roce 1903 do poloviny 30. let je dramatické vyprávění o společnosti, která se zrodila v malé kůlně v Milwaukee, aby se stala jednou z nejznámějších a nejobdivovanějších značek v USA a po celém světě. Existuje mnoho firem, které se snaží vyrábět motocykly. Čím se právě tito lidé lišili od ostatních? Díky Walterovi, Arthurovi a Billovi získala firma Harley-Davidson reputaci výrobce motocyklů, kterými lze dojet největší možnou rychlostí naprosto kamkoli, a co je hlavní, bez ohledu na pravidla. Je to odkaz, který přetrvává už přes 100 let – v samotném srdci své značky i svých věrných řidičích.

Další články

Zavří­t reklamu