válkaČeskoslovenskoobjevy

Hannibala Lectera měl hrát Nicholson, ale nezvedl telefon!

Hannibala Lectera měl hrát Nicholson, ale nezvedl telefon!
Zdroj: wikicommons

Mlčení jehňátek - horor starý už skoro čtvrt století a přesto jeden z nejděsivějších, jaký byl kdy natočen. Pro mnohé už herec Anthony Hopkins navždy zůstane Hannibalem Lecterem, a to i přesto, že se na plátně všehovšudy objevil jen na pár minut!

Crazy Eyes 22. srpna 2015

1) O roli ve filmu, i o film samotný, měl původně velký zájem herec Gene Hackman, který naprosto miloval knižní předlohu. Dokonce k ní zakoupil filmová práva. Jeho dcera ho ale přesvědčovala, že je příběh příliš násilný. Úplně vycouvat se rozhodl poté, co viděl sám sebe v thrilleru Hořící Mississippi, a naznal, že na další drsný film už nemá žaludek.

2) Režisér Jonathan Demme chtěl do role Clarice Starlingové obsadit Michelle Pfeifferovou, ta to ale odmítla, protože jí film přišel příliš brutální. Demme ale nebyl přesvědčen o hereckých schopnostech Jodie Fosterové, a tak pozval na konkurz dalších 300 hereček, včetně Meg Ryanové, Giny Davisové a Melanie Griffithové.

3) Demmeovou první volbou pro roli Hannibala Lectera byl Sean Connery, který ale neměl zájem. Další na řadě byl Jack Nicholson, ten ale nikdy neodpověděl na režisérovy telefonáty. A třetí v pořadí – Jeremy Irons – se obával přijmout tak násilnou roli. Po zhlédnutí filmu Irons upřímně řekl, že tak skvěle jako Hopkins by Lectera stejně nezahrál. Osloven byl i Robert de Niro.

4) Demme byl po prvním natáčecím dni šokovaný a hluboce frustrovaný, jelikož Jodie Fosterová začala bezdůvodně mluvit s kalifornským přízvukem. Demme netušil proč a požádal ji, ať to změní. Foster plynule přešla do virginského akcentu, který režiséra odrovnal.

5) Thomas Harris se při psaní knižní předlohy inspiroval skutečným případem – takzvaným zabijákem od Green River. Při vyšetřování případu policie spolupracovala s uvězněným masovým vrahem Tedem Bundym, který jí pomáhal nalézt psychopatického zabijáka, podobně jako zde Hannibal Lecter pomáhá nalézt Buffalo Billa. Inspirací byl i Ed Gein, Robert Maudsley a Gary Heidnick. Gein své oběti stahoval z kůže, Bundy užíval falešnou sádru na ruce, aby vzbudil u potenciálních obětí soucit a nalákal je do své dodávky, a Heidnick držel své rukojmí v díře ve sklepě.

6) Jedná se o jediný horor, který získal Oscara za nejlepší film.

7) Do role vyšetřovatele Jacka Crawforda, kterého si nakonec zahrál Scott Glenn, byli zvažováni i herci Michael Keaton či Mickey Rourke.

8) Motýlí zámotky byli pro film vyrobené z gumových medvídků a čokoládových bonbónů.

9) Film měl být původně uveden do kin už na podzim roku 1990, ale studio se rozhodlo premiéru odložit, aby se mohlo soustředit na reklamu na svůj další snímek – Tanec s vlky. Ten byl totiž nominován na Oscara, kterého nakonec také získal. Kdyby bylo Mlčení jehňátek uvedeno dříve, jeden z filmů by ostrouhal.

10) Film byl nakonec, poněkud absurdně, uveden do kin na Valentýna 1991.

11) Ted Levine, který si zahrál sériového vraha Buffalo Billa, se na svou roli připravoval v barech pro travestity.

12) Hlas Anthonyho Hopkinse coby Hannibala Lectera byl údajně mixem Trumana Capota a Katharine Hepburnové.

13) Mlčení jehňátek si, jako teprve třetí film v historii, odnesl všech pět sošek Oscara v hlavních kategoriích – film, scénář, herec, herečka, režie.

14) Hopkins se na roli připravoval důkladným studováním masových zabijáků. Charles Manson ho například naučil nemrkat – Lecter během filmu ani jednou nemrkne.

15) V cele Hannibala Lectera můžeme vidět časopis s pro něj velmi výstižným názvem „Bon Appetit„.

16) Thomas Harris, autor knižní předlohy, film nikdy neviděl.

17) Tanec Buffalo Billa nebyl ve scénáři, ale pouze v knize. Ted Levine si ale prosadil, aby se ve filmu objevil, protože prý dobře dokresloval charakter jeho postavy. Před natáčením dané scény se ale musel na kuráž posilnit pár panáky tequily.

18) Předlohou pro postavu Hannibala Lectera byl reálný kanibal Albert Fish.

19) Specifický zvuk, který Hannibal vydává, vymyslel sám Athony Hopkins, inspirovala ho prý postava Draculy. Režiséru Deemeovi na konci natáčení už pořádně lezl na nervy.

20) V celém filmu se Hopkins dohromady objeví jen zhruba na 16 minut!

Další články

Zavří­t reklamu