válkaČeskoslovenskoobjevy

Hanička Písnička na unikátních záběrech z mládí. Populární zpěvačku nechtěli vysílat!

Hanička Písnička na unikátních záběrech z mládí. Populární zpěvačku nechtěli vysílat!
Zdroj: zagorovahana.cz
+ 19 fotek+ 20 fotek

Hana Zagorová, která dnes slaví sedmdesátiny, je jedinou zpěvačkou své generace, která se po celou dobu kariéry drží v první desítce žebříčku oblíbenosti. Nazpívala přes 820 písní, v dobách své největší slávy zvládla během jednoho roku vystoupit na 360 koncertech a po Lucii Bílé je druhou nejúspěšnější držitelkou ocenění Zlatý zpěvák v kategorii zpěvačka v historii ankety. Ke zpěvu se přitom dostala náhodou, jejím snem totiž bylo stát se herečkou.

Yvonne Pokorná 6. září 2016

Všechno začalo v roce 1963, kdy se Hanka se svými spolužačkami z ostravského gymplu jen tak z hecu přihlásila do soutěže Hledáme nové talenty. “Já jsem sice věděla, že ze mě se stoprocentně stane herečka, ale legraci přece nezkazím. Vybrala jsem si písničku Rozmarné stvoření (Znám jedno rozmarné stvoření, kterému vůbec nic není vhod…) Přišla vyřazovací kola, všechny holky vypadly, jen já zůstala. A najednou nastal den finále s Orchestrem Gustáva Broma. Ten mě při generálce zastavil: ‚Tož, děvčico, rád bych si promluvil s tvým tatínkem!’” vzpomínala zpěvačka ve své autobiografii Dřív, než to zapomenu.

Následovalo první zkušební natáčení v Českém rozhlase v Ostravě. Hanka sice byla z poslechu svého hlasu nadšená, ovšem rozhlasový štáb naznal, že kvůli velké vadě zpěvaččiny řeči nelze píseň do éteru pustit. Nařídili jí okamžitě zajít na foniatrii. ‚Sykavky jsou strašné – s, š, z, ž, c, č – a všechno,‘ zněl verdikt. Paradoxně se však hlasové nedostatky staly později zpěvaččinou předností, protože jí dodávaly osobitý, nezaměnitelný projev.

Mladá Hana Zagorová v ostravské televizi.

Mladá Hana Zagorová v ostravské televizi.

Když v roce 1964 Zagorová poprvé natáčela v ostravské televizi, samou trémou se jí roztřásla kolena. Režisér Zdeněk Havlíček si toho všiml a usoudil, že musí něco udělat, ‚aby se ta holka tak nebála!’ “Měla jsem připravenou písničku Budou krásné prázdniny, upozornili mě, že až přijde můj výstup, mám si dát na záda batoh. Všechny pořady se vysílaly živě, batoh ležel na zemi, a když jsem ho chtěla zvednout, zjistila jsem, že mi ho naplnili cihlami. Místo trémy jsem se zajímala vlastně jen o to, jestli ho vůbec zvednu. Nakonec všechno dopadlo skvěle, byla jsem na obrazovce plná dobré nálady a hlavně – zbavila jsem se první trémy,” popisovala své televizní začátky Zagorová.

První koncertní vystoupení naživo probíhalo ještě dramatičtěji. Bylo to na koncertě Evy Pilarové, který konferoval její manžel Jaromír Mayer. Ten Hanku Zagorovou na jeviště uvedl slovy: “Teď vystoupí Hana Hegerová!” Režisér Vašta pak omylem zhasl světla muzikantům u not. Ti začali ve tmě postupně odpadávat, jen Zagorová se dál svíjela ve stroboskopu. Když dirigent Josef Vobruba slyšel, jak se se všechny nástroje vytrácejí, do zapnutého mikrofonu sboristek utrousil: “No já se na to….!“ V tu chvíli celý sál věděl, co si má o vystoupení myslet. “Moje premiéra tehdy skončila neslavně,” zkonstatovala Zagorová.

https://www.youtube.com/watch?v=G1muFNU4I5o

Nicméně od roku 1965 měla Zagorová v televizi vlastní pořad Písničky pro Hanku. V roce 1968 vydala svůj první singl s písní Svatej kluk a od dva roky později své první LP Bludička Julie (1970), nesoucí jeden z jejích největších hitů. Už v roce 1968 skončila v anketě Zlatý slavík pátá. V letech 1974 a 1975 získala bronzového slavíka, následoval stříbrný a od roku 1977 obdržela Zlatého slavíka devětkrát po sobě.

Do historie populární hudby se Hana Zagorová zapsala spolu s termínem beatový šanson, který vystihuje zpěvaččinu schopnost podat příběh písně a text tak sugestivně, že jí posluchač věří. V tom ji pomáhala herecká průprava. Hanka totiž studovala na hereckém oddělení brněnské JAMU a hostovala v pražských divadlech Apollo a Semafor. A jak na tyto časy zpěvačka s odstupem let vzpomíná? „Tehdy jsme mohli jít do hospůdky, vracet se veselí po ulici v pět ráno a nikdo pak dva měsíce nepsal, že se někdo někde opil,“ naznačila v rozhovoru pro Ona.idnes.cz.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu