válkaČeskoslovenskoobjevy

Hajlující papoušek byl senzací mnichovské zoo. Chodily se na něj dívat davy

Hajlující papoušek byl senzací mnichovské zoo. Chodily se na něj dívat davy
Zdroj: thevintagenews.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Válka sice skončila, ale v mnichovské zoo byl stále jeden tvor, který provolával slávu Hitlerovi - bílý papoušek Laura. Zahrada se kvůli tomu dostala do hledáčku organizátorů denacifikace i do novinových článků celého světa.

Simona Knotkova 8. června 2019

Mnichovská zoologická zahrada Hellabrunn se v roce 1949 potýkala s finančními problémy. Ani to jí ale nezabránilo v koupi patnáct let staré samičky bílého papouška Laury, kterou za 120 německých marek sehnala od dealera v Hamburku. Mluvící pták mohl být ostatně dobrou záplatou na nevyhovující ekonomickou situaci a do zoo mohl přitáhnout davy. K tomu nakonec skutečně došlo, ale úplně z jiného důvodu, než by si pracovníci zahrady přáli. Jak se totiž po osmělení v novém prostředí ukázalo, papoušek zdárně ovládal jednu frázi: „Heil Hitler!“

Zoo se přitom ke konci války vyznamenala protinacistickým kouskem, když vyslala jednoho ze svých slonů na zničení blokády. Hajlující pták sice skutečně přitahoval množství zvědavců, ale Hellabrunnu nepěkně kazil reputaci. Navíc hrozilo, že se kvůli procesu denacifikace zoo dočká trestních postihů. Ve chvílích největšího zoufalství si vedení pohrávalo s myšlenkou, že nechá Lauru utratit. Denacifikační zákon ale samozřejmě nepočítal s hajlujícím papouškem.

Ten mezitím plnil titulky světových novin a například The Mansfield Ohio News Journal napsal, že je to „poetická spravedlnost, že papoušek je nakonec posledním žijícím roznašečem Hitlerových názorů. Přesně to, papoušky opakující jeho slova se totiž snažil udělat z lidí.“

Pečovateli Joachimu Herznerovi došla jednoho dne trpělivost a rozhodl se, že Lauru za každou cenu hajlování odnaučí. Pokaždé, když samička svou frázi zopakovala, vysmál se jí, aby zranil její city. Do klece jí vložil samce Maxe a zamilovaná Laura se poté začala vyptávat „Kde je můj Max?“ a opakovala větu „Tady je tvoje Laura“. Veškeré úsilí bohužel hatili návštěvníci, kteří po papouškovi neustále vyžadovali jeho legendární frázi.

Situaci trochu napravil nový papoušek Schnozzola, kterého zoo věnovala skupinka philadelfských tanečníků. Opeřený přírůstek byl pro změnu proamerický a opakoval fráze „Žeru Američany“ a „Miluju svou ženu, ale ty jsi dítě“. Když už nic jiného, zoo tak byla aspoň konečně ideologicky vyvážená.

Další články

Zavří­t reklamu