válkaČeskoslovenskoobjevy

Hájit ho je jako hrát fotbal za Real Madrid, říká advokát bosenského řezníka Karadžiče. Případ mu ale skoro zničil rodinu

Hájit ho je jako hrát fotbal za Real Madrid, říká advokát bosenského řezníka Karadžiče. Případ mu ale skoro zničil rodinu
Zdroj: wikipwedie

Být něco jako ďáblův advokát! O tom se otevřeně rozhodl promluvit právní zástupce bývalého bosenskosrbského vůdce Radovana Karadžiče, srbský právník Marko Sladojević. Jak vidí svého klienta, který je podle obžaloby odpovědný za masakr v bosenské Srebrenici, kda zemřelo 8000 lidí (tento zločin je označován za největší masakr civilistů v Evropě od druhé světové války)? Prý je to normální chlap, s kterým se dobře klábosí.

Redakce Extrastory.cz 10. března 2015

Právním poradcem bývalého bosenskosrbského vůdce je více než šest let a jak říká, ještě donedávna se vídali téměř každý den. „Než jsem se s ním měl poprvé setkat, říkal jsem si, že to musí být člověk velmi otevřený, když chce mě, takového mladého právníka. Tehdy mi bylo 32 let. Nevěděl jsem, co čekat, byl jsem dlouhou dobu pod vlivem západních médií, nevěděl jsem, co je zač,“ popisuje Sladojević, který studoval práva v Srbsku a dokončil je v Nizozemsku. „Pak jsem ale velmi rychle zjistil, že je to prostě normální chlap, velmi vzdělaný, můžete se s ním bavit o čemkoli, historii, literatuře, je opravdu sečtělý,“ dodává advokát.

Marko Sladojević, srbský právník, obhajoby Karadžiče se ujal ve 32 letech

Marko Sladojević, srbský právník, obhajoby Karadžiče se ujal ve 32 letech

Zpočátku si prý říkal, že musí být opatrný, protože neví, jestli s ním Karadžić nemanipuluje. „Takže jsem mu dal nějaký čas, abych zjistil, zda jedná čestně,“ říká Sladojević, hlavní hrdina filmu Srbský právník, promítaném na festivalu Jeden svět. „Poznal bych za tak dlouhou dobu, kdyby se mnou manipuloval. Vím, že mi to lidé nebudou věřit, ale velmi dobře se s ním pracuje a je opravdu vstřícný, můžete mu říct cokoli,“ dodává s tím, že nikdy neměl lepšího klienta.

Na začátku si nicméně stanovili určitá pravidla. „Řekl jsem mu, že jestliže máme spolupracovat, chci, abychom usilovali o realistický postup. Že nechci nějaké šílené extrémní srbské věci. Když to chceme dělat, budeme to dělat pořádně,“ vysvětluje advokát. „Že vyjádříme lítost nad tím, čím si oběti zločinů musely projít. Ale že zjišťujeme, jaká je jeho zodpovědnost za to, co se těmto lidem stalo. To byl náš cíl a on souhlasil,“ dodává Sladojević.

Rozhodnutí přijmout Karadžičův případ bylo podle Sladojeviče jasné. Neuvažoval jsem nad tím ani vteřinu. Přirovnávám to k fotbalu: když vám někdo nabídne hrát za Real Madrid, taky neřeknete ne, je to totiž skvělé pro vaši kariéru,“ tvrdí. Jak ale obhajovat někoho, kdo má podle obžaloby na svědomí ty nejvážnější zločiny a možná je vinný? „Jestliže je vinný, je třeba to dokázat. A presumpce neviny je základním lidským právem,“ odpovídá srbský advokát. Připouští, že když vyslýchal oběti hrůzných činů, které se Karadžičovi připisují, necítil se dobře. „Cítil jsem, že mě nenávidí, protože ve mně viděli Karadžiče. Já jsem se je ale opravdu snažil pochopit, naslouchat jim,“ dodává.

Karadžič a generál Mladič jsou symboly krvavého Balkánu

Karadžič a generál Mladič jsou symboly krvavého Balkánu

Karadžičův proces skončil loni v říjnu, nyní se čeká na rozsudek, který by měl být vynesen pravděpodobně letos v říjnu. Sladojević tvrdí, že během své práce na případu se ocitl pod různým tlakem. „Byl tam tlak ze strany mých lidí, kteří chtějí, aby to dělal co nejlépe. Vidí to tak, že pokud bude odsouzen, bude odsouzen i srbský národ,“ říká srbský právník.

Jiní se na něj naopak dívali jako na člověka, který hájí válečného zločince. „A pak jsou tu i přátelé, kteří jsou liberální a nechápou, jak to můžu dělat a proč nedělám úplně něco jiného. Jenže toto jsem si vybral a je to má práce, beru to profesionálně,“ dodává. Karadžičův případ změnil jak jeho pracovní, tak i osobní život. Podobný případ zabíjí vaše emoce. Neustále slyšíte o nějakém utrpení, a když vám pak kamarád řekne, že má nějaký normální životní problém, tak ho odbudete s tím, že jsou na světě mnohem horší věci,“ vypráví advokát. Jak dodává, výrazně se zkomplikoval i jeho rodinný život. „Fyzická i jiná vzdálenost mezi mnou a mou ženou ovlivnila naše životy, ale podařilo se nám to zvládnout a jsme opět spolu,“ dodává. S manželkou, která je slovinská právnička, nyní žije v Lublani.

Karadžićův proces skončil loni v říjnu, nyní se čeká na rozsudek, který by měl padnout pravděpodobně letos v říjnu.

Karadžićův proces skončil loni v říjnu, nyní se čeká na rozsudek, který by měl padnout pravděpodobně letos v říjnu.

To, že by s případem skončil, ho prý ale nikdy nenapadlo. „Byla by to šílená slabost. Jste zodpovědný za někoho jiného, někdo na vás spoléhá.“ Je možné v podobném případě jako je ten Karadžičův vůbec najít pravdu? „Pravda je, že každý zabíjel každého, zločinci byli na všech stranách a všichni jsme za to určitým způsobem vinni, někteří to podporovali, jiní se proti tomu neozvali,“ míní Marko Sladojević. Nyní je podle něj potřeba udělat vše proto, aby se podobné zločiny již neopakovaly.

Další články

Zavří­t reklamu