válkaČeskoslovenskoobjevy

Hafeleův-Keatingův experiment potvrdil teorii relativity

Hafeleův-Keatingův experiment potvrdil teorii relativity
Zdroj: wikipedia commons

Je to jednoduchý příklad. Vezmete dvoje atomové hodiny, což jsou nejpřesnější hodiny na světě, každé umístíte do letadla a obletíte svět. Jedno letadlo poletí východním směrem a druhé západním. Na hodinách by měl být stejný čas, nebo snad ne? Přesně takový experiment provedli fyzik Joseph C. Hafele a astronom Richard E. Keating.

Tomáš Chalupa 9. března 2020

Cílem nebylo ověřit správné fungování atomových hodin, ale ověřit Einsteinovu teorii relativity. V říjnu roku 1971 tak oboje hodiny létaly běžnými komerčními lety kolem Země, ovšem v opačném směru. Výsledný čas pak byl porovnán s časem na United States Naval Observatory.

Před experimentem byly spočítány odhady, o kolik by se časy mohly lišit. Hodiny v letadle na východ měly mít odchylku 40+/-23 nanosekund oproti hodinám na Zemi, hodiny letící na západ měly mít odchylku 275+/-21 nanosekund. Skutečná odchylka byla 59+/-10 nanosekund u východního letu a 273+/-7 u západního letu. Je to dáno zemskou gravitací a dalšími fyzikálními parametry, které na experiment měly vliv.

Test byl později ještě mnohokrát zopakován sofistikovanějšími metodami, nicméně považuje se obecně za první empirické a nezvratné potvrzení teorie relativity. Experiment byl zopakován u příležitosti 25. výročí jeho prvního provedení.

Další články

Zavří­t reklamu