válkaČeskoslovenskoobjevy

Gunner, psí hrdina, který uměl rozeznat motory japonských letadel od spojeneckých

Gunner, psí hrdina, který uměl rozeznat motory japonských letadel od spojeneckých
Zdroj: thevintagenews.com

Gunner bylo šestiměsíční štěně australské kelpie, které zastihl japonský nálet na přístav Darwin zcela nepřipravené. Japonci potopili mnoho lodí, zabili spoustu lidí a poškodili přístavní zařízení. Gunner vyvázl jen se zlomenou nohou. Skončil v péči letce Percyho Westcotta.

Tomáš Chalupa 8. prosince 2018

Westcott vzal štěně k vojenskému doktorovi, který ho ale odmítl ošetřit. Mohl ošetřit jen vojáky s řádným vojenským číslem. Westcott mu tedy dal jménu Gunner a přiřadil mu vojenské číslo 0000. Lékař ho poté ošetřil.

Od té doby byli Westcott a Gunner nerozlučná dvojice. Gunner se ale brzy předvedl se svými skvělými zvukovými schopnostmi. Pohyboval se na letišti, když najednou začal zběsile štěkat a kňučet. Zcela zjevně byl rozrušený, přestože kolem panoval příjemný pohodový den. Ovšem za pár minut se objevily japonské bombardéry a opět shazovaly bomby na Darwin. Gunner je zjevně slyšel už z dálky a snažil se na ně upozornit. Ostatně pamatoval si, kdo mu zlomil nohu.

Ta samá situace nastala o dva dny později. Gunner zase začal „bláznit“ a po chvíli se objevila japonská letadla. Gunner slyšel letadla dříve, než se rozezněly varovné sirény. Personál na letišti se začal na Gunnerovy schopnosti spoléhat. Dokázal letadla slyšet neuvěřitelných 20 minut před tím, než se objevily nad letištěm. Dokázal je ale rozlišit od australských letadel, jejichž motory vydávaly jiný zvuk. Pokud se blížila vlastní letadla, Gunner zůstával v klidu.

Gunner si získal svými neuvěřitelnými schopnostmi takovou pověst, že velitel letiště McFarlane dal Westcottovi pravomoc spustit výstražnou sirénu pokaždé, když Gunner začal štěkat. Nikdy za celou dobu nebyla spuštěna bezdůvodně. Kolem základny se také pohybovalo množství zdivočelých psů a existoval rozkaz je všechny střílet, pokud se dostanou na plochu letiště. Jediný, kdo měl možnost se pohybovat kdekoliv, byl právě Gunner.

Gunnerův osud je zdokumentován je do doby, než Westcott musel opustit letiště a byl převelen do Melbourne. Gunner prokazatelně zůstal na letišti, tentokrát v péči vojenského řezníka a zásobovače. Co s ním bylo dále, už ale historie nezná.

Další články

Zavří­t reklamu