válkaČeskoslovenskoobjevy

Griffin není žádné tele. Chytrý papoušek překonal v paměťové hře harvardské studenty

Griffin není žádné tele. Chytrý papoušek překonal v paměťové hře harvardské studenty
Zdroj: news.harvard.edu
+ 5 fotek+ 6 fotek

I papoušci mají představitele, kteří se vyznačují nadprůměrnou inteligencí a učenlivostí. Ve světě opeřenců jsou to zpravidla "řvouni" žakové, a Griffin je ten vůbec nejslavnější z nich.

Marta Šindlauerová 15. května 2021

Nejen že jsou žakové schopni se naučit desítky slov, ale zvládnou i různorodé pokyny, a tady žako Griffin dokonce umí hrát škořápky – a to mu to panička vysvětlila a ukázala jen jednou. Hraje tuto jednoduchou hru tak dobře, že triumfnul i studenty Harvardu.

Griffinovi je 22 let (žakové se dožívají zpravidla více než padesáti) a proslavil se už před několika lety humorným vystoupením v televizi, kde předváděl své kousky. Jeho nadprůměrná ptačí inteligence se začala projevovat po pouhých sedmi týdnech od narození, takže se v prostředí všemožných kognitivních experimentů pohybuje odjakživa. Opeřenec umí zřetelně vyslovit přes 30 anglických slov a rozumí téměř čtyřem desítkám. Je schopen rozeznat barvy a také jejich názvy. O jeho úžasné schopnosti se nepochybně přičinila i jeho „maminka“ Irene Pepperberg, která je absolventkou Harvardu v oboru psychologie.

Letos se Griffin podrobil pokusu prestižního vědeckého časopisu Scientific Report. Redaktoři chtěli zjistit, jak funguje papouškova paměť. Pod plastové kelímky schovávali bambule a měnili jejich pozice pod kelímky a také jejich barvy. Ze 14 her našel Griffin bambulky ve 12 případech, čímž překonal 21 harvardských studentů (převážně z technických oborů).

V případě takovýchto kognitivních experimentů se často jedná o typ paměti, který psychologové nazývají „manipulativní“. Subjekt registruje, kde se bambule nachází, a uvědomuje si i jejich barvu. Pohyby pak mozek „matou“, respektive jím manipulují, a jak si s tím mozek poradí, je už pak velmi individuální. Každopádně zde hraje roli rychlost předání informace o aktuální pozici i barvě pozorovaného objektu.

A zatímco studenti si z experimentu odnesli takovou menší ostudu, Griffin dostal za odměnu své oblíbené kešu oříšky.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu