válkaČeskoslovenskoobjevy

Grebeníčkova mučírna v Uherském Hradišti: tady pálil lidi elektrickým proudem v botách

Když dorazíte na autobusové nádraží v Uherském Hradišti, “přivítá” vás jako první největší ostuda slovácké metropole - šedivá budova s omlácenou omítkou a velmi ponurou minulostí, za jejímiž zdmi se odehrávala ta největší zvěrstva, jaká si umíte představit.

Crazy Eyes 8. července 2015

Bývalá věznice byla uzavřena už v šedesátých letech, od té doby nevzhledný objekt jen chátrá a je mementem hrůz, které se v něm odehrávaly. Za druhé světové války využívalo věznici gestapo jako shromaždiště politických vězňů před transportem do koncentračních táborů. Po válce se zde konaly lidové soudy a na nádvoří věznice veřejné popravy. V padesátých letech ve věznici trpěly stovky politických vězňů, jako vyšetřovatel zde působil i Alois Grebeníček, otec současného poslance KSČM Miroslava Grebeníčka, který proslul svou krutostí. To potvrzují i slova politického vězně Svatopluka Krumholce: Surovosti Grebeníčka byly takového stupně, že předčily mnohdy gestapácké metody. Měl jsem možnost při vyšetřování vidět na smrt zbitého Rudolfa Sachra a desítky dalších utrpení, která se nedají vylíčit.“

Před pár lety byl dokonce odhalen dokument, ve kterém drsné praktiky popisuje sám Alois Grebeníček. Zmiňuje například používání elektrického mučícího přístroje. “Vyšetřování elektrickým proudem spočívalo v tom, že na půdě v oddělené místnosti bylo normální vedení ze zásuvky elektrického proudu vedeno do plechové destičky, která se dávala vyšetřovaným do bot,“ píše se v Grebeníčkově výpovědi z roku 1956.

Na jiném místě textu popisuje další detaily. „Proud se zapínal vypínačem na krátkou dobu, takže vyšetřovaný dostával elektrické rány. Lidi takto vyšetřované jsme potom museli my vodit z místností na Kunovské ulici do věznice v Uherském Hradišti pěšky, takže to budilo pozornost, protože vyšetřovanci nemohli chodit,“ uvedl Grebeníček. O místnosti, kde probíhaly výslechy, mluví tehdejší vězni jako o pekle na zemi. „Kroutilo se mi celé tělo, padal jsem na zem a musel jsem snášet strašné bolesti,“ popisuje výslechy například jeden z bývalých vězňů, František Oravec z Velkých Karlovic.

Co s touto jizvou na tváři města nakonec bude, je ve hvězdách. V chátrající věznici by prý mělo vzniknout muzeum totality. Ovšem kdy a jestli vůbec vznikne, to nikdo s jistotou neřekne.

Další články

Zavří­t reklamu