válkaČeskoslovenskoobjevy

Gravitace není všude stejná, v části Kanady je jí výrazně méně

Gravitace není všude stejná, v části Kanady je jí výrazně méně
Zdroj: messagetoeagle.com

Vědci z Harvardského centra pro astrofyziku vytvořili unikátní mapu zemské gravitace. A zjistili, že v oblasti Hudsonského zálivu v Kanadě je jí méně než v jiných místech.

Tomáš Chalupa 23. srpna 2016

Hudsonský záliv byl totiž před 20 000 lety pokryt masivní vrstvou ledu. Bylo to doslova, jako když si těžký člověk sedne na vodní matraci. Ledovec měl tloušťku 3,2 kilometrů, na dvou místech v zálivu dokonce 3,7. To je zcela mimořádná tloušťka, která stála u zrodu dnešní gravitační anomálie.

Led totiž začal postupem času tát. Tání probíhalo velmi rychle, ledovec zcela zmizel před 10 000 lety. Ovšem prohlubeň, kterou svým tlakem vytvořil, zůstala. Sice se velmi pomalu vyrovnává rychlostí zhruba 1 centimetr za rok, ale právě tento proces stojí za ztrátou gravitace. Aby se povrch mohl srovnat, spotřebovává gravitaci, která je proto v oblasti nižší než jinde. Svou roli hraje také tepelné proudění, které má rovněž na gravitaci vliv, byť menší.

Samozřejmě pro člověka je to zcela neměřitelný rozdíl, nepředstavujme si lidi levitující ve vzduchu, ale družice a citlivá zařízení jsou schopny tento rozdíl změřit. Než se země v Hudsonském zálivu vrátí do původní roviny, bude to trvat odhadem ještě nejméně 5000 let.

Další články

Zavří­t reklamu