Granko bylo oslazením hořkého života v časech normalizace.

Granko bylo oslazením hořkého života v časech normalizace. | zdroj: panorama.mnoho.info


Granko bylo první české rozpustné kakao. Vyhrálo Zlatou Salimu

TÉMATA: značky | československo | nápoje | potraviny

user-avatar

Václav Pokorný

14. 11. 2019 | 20:19

V osmdesátých letech se v československých domácnostech stal hitem kakaový instantní nápoj nazvaný Granko. Rodiče ho dětem vařili ke snídani nebo ke svačině a s oblibou se používal na posypání krupicové kaše.Tehdejším maminkám se díky němu hodně ulevilo, neboť už nemusely tak často odstraňovat připálené mléko z kastrůlků.

Instantní nápoj Granko se začal vyrábět v roce 1979 v národním podniku Čokoládovny v závodě Sója Kolín. Nápad vyrábět vlastní nápoj po vzoru kakaa Benco od zahraniční firmy Bensdorp se datuje do roku 1976.

Od samého počátku byl prodej Granka podpořen velkou reklamní kampaní. Díky své unikátní chuti a tvaru granulí si nápoj brzy získal oblibu, a to nejen mezi dětmi. Sklízel jednu cenu za druhou. Do konce roku 1980 nasbíral ocenění Zlatá Salima, Zlatý Merkur, Zlatý pohár Ex Plzeň a cenu v soutěži obal roku. Granulované rychlorozpustné kakao Granko bylo svého druhu první v ČSSR a způsobilo doslova poprask. Kakao v prášku se již na našem trhu vyskytovalo dávno, ale byla to klasická prášková kakaa, většinou hořká, musela se doslazovat a hlavně vařit.

Prvním obalem, ve kterém se Granko představilo, byla plastová dóza o obsahu 400 gramů, k ní pak přibyla krabička o objemu 250 g. Grafické zpracování prvního obalu vytvořil Karel Fojtů z propagačního oddělení čokoládoven. Pro obal použil fotografii své plavovlasé dcery Veroniky, které v té době byly čtyři roky.

V roce 1981 se začala vyrábět varianta s banánovou příchutí a v pozdějších letech s jahodovou, broskvovou a borůvkovou. Holčička z reklamy na Granko – Veronika Fojtů, které je dnes 43 let a má tři děti.

Samotný název Granko vzešel z veřejné soutěže, která byla vyhlášena vedením čokoládoven začátkem roku 1978. S nápady se do ní přihlásili lidé z celé republiky a na autory nejtrefnějších názvů čekala odměna. Za první místo 1500 korun, za druhé 1000 korun a autor třetího nejzajímavějšího názvu měl dostat 500 korun. Celkem do soutěže dorazilo 394 návrhů.

Název Granko byl vybrán na základě ankety, která proběhla mezi zaměstnanci závodu Soja Kolín, kde se následně začal kakaový nápoj vyrábět. Název vznikl spojením zkratek ze dvou slov – GRANulované KakaO. Ten do soutěže zaslalo hned sedm soutěžících! Dalo by se očekávat, že všech sedm vítězných autorů dostane slíbenou odměnu 1500 korun, ale soudruzi se rozhodli šetřit. Bylo rozhodnuto, že částka za všechny tři pořadí se sečte a každý z výherců dostane jednu sedminu, tedy 428 korun československýchDěti Granko milovaly. Jedly ho lžičkou přímo z krabice, maminky jim ho sypaly na krupicovou kaši, na pudink, na šlehačku, na palačinky. Pekly se z něj i koláče a připravovaly se z něj piškotové a pudinkové dezerty.

Od roku 1992  je majitelem značky Granko švýcarská společnost Nestlé a od roku 1997 se vyrábí pod zastřešující značkou Orion. Produkuje se ve specializovaném závodě na rozpustné nápoje v Maďarsku. Prodává se pouze v České a Slovenské republice, kde je už řadu let nejznámějším kakaem.

user-avatar

Václav Pokorný

14. 11. 2019 | 20:19

Zavří­t reklamu