válkaČeskoslovenskoobjevy

Graffiti můžou dělat i holky, dokázala všem Lady Pink

Graffiti můžou dělat i holky, dokázala všem Lady Pink
Zdroj: vintag.es
+ 15 fotek+ 16 fotek

"První dáma graffiti" Lady Pink to v počátcích neměla lehké. Přesto všem dokázala, že pouličnímu umění se mohou s přehledem věnovat i ženy.

Simona Knotkova 13. listopadu 2020

Lady Pink, vlastním jménem Sandra Fabara, se narodila v roce 1964 v ekvádorském Ambatu. V sedmi letech se společně s rodiči přestěhovala do New Yorku. Původně snila o tom, že se jednoho dne stane architektkou stejně jako její otec. Pak ale přišla puberta a s ní nová vášeň – graffiti. Když se s dospívající dívkou v patnácti rozešel přítel, nenapadlo ji nic lepšího než všude po městě nasprejovat jeho jméno. S nástupem na uměleckou akademii začala Fabara brát tento moderní styl malování seriózněji. Aby všem bylo jasné, že za malbami stojí žena, osvojila si přezdívku Lady Pink.

Thumbnail # Největší graffiti z celého světa najdete v Riu de Janeiru, měří přes tři kilometry čtvereční!
Mohlo by Vás zajímat:

Největší graffiti z celého světa najdete v Riu de Janeiru, měří přes tři kilometry čtvereční!

„Když jsem s graffiti v 70. letech začínala, ženy se pořád snažily druhým dokázat, že zvládnou dělat stejné věci jako chlapi. Feministické hnutí nabíralo na síle a jako teenagera mě to velmi ovlivňovalo, aniž bych si uvědomovala, že jsem mladá feministka. Čím víc chlapi říkali ‚to nemůžeš dělat‘, tím víc jsem jim chtěla dokázat, že se mýlí. Musela jsem vydržet kvůli všem mým sestrám, které ke mně vzhlížely a chtěly být stejně odvážné jako já, abych dokázala, že to můžu dělat taky,“ vzpomíná Fabara na své začátky.

V 80. letech byla součástí výstavy Graffiti Art Success for America, na které společně s ostatními sprejery pomalovala zdi galerie. V roce 1983 si střihla hlavní roli ve filmu Wild Style. Díky graffiti zažívala věci, o kterých si jiní náctiletí mohli nechat jen zdát.

Thumbnail # Jak se baví senioři v Portugalsku? Po ulicích kreslí graffiti
Mohlo by Vás zajímat:

Jak se baví senioři v Portugalsku? Po ulicích kreslí graffiti

„V sedmnácti jsem chodila pařit s Andym Warholem do domu nějakých bohatých lidí a bavila se s lidmi jako Keith Haring nebo Jean-Michel Basquiat. Neměla jsem ani čas na školu, protože jsem vystavovala a jezdila po celém světě. O víkendech jsem ale stále byla se svými kamarády, se kterými jsme chodili do těch nejbláznivějších částí města, a pokreslovala vlaky. Byla to fakt zábava.“

Výtvarnému umění se věnuje Lady Pink doposud. Pravidelně také pořádá školní přednášky, na kterých studentům mimo jiné vypráví o síle umění.

Další články

Zavří­t reklamu