válkaČeskoslovenskoobjevy

Grafenoví nanoboti by mohli vyčistit světové oceány

Grafenoví nanoboti by mohli vyčistit světové oceány
Zdroj: sciencealert.com

Mikroskopičtí nanoboti pokrytí grafenem by mohli být největšími bojovníky s odpadem v mořích. Vědci demonstrovali, že nanoboti jsou schopni zlikvidovat 95 procent odpadu za méně než jednu hodinu.

Tomáš Chalupa 12. května 2016

Podle odhadů bude v roce 2050 v mořích více plastového odpadu než ryb. Situace je vážná až katastrofální, a proto mnozí hledají cestu, jak naprostému zamoření oceánů odpadem zabránit. Slibně se ukazují grafenoví nanoboti s průměrem menší než jeden lidský vlas. Ti mají grafitový obal, niklové jádro a platinový vnitřní obal. Zatímco nikl umožňuje kontrolovat pohyb nanobotů díky magnetům, vnitřní platinové jádro je v podstatě pohon díky reakci s peroxidem vodíku. Vědci dokonce slibují, že nanoboty nebude nutné řídit, ale že se k místům s odpadem dostanou sami.

Velkou výhodou nanobotů je také to, že se dají používat znova a znova. Na konci jejich mise je jednoduše seberou pomocí magnetu, vyjmou z nich vnitřní niklová jádra a vloží nová. Nanoboti pak mohou znovu do akce, což z tohoto řešení dělá relativně levnou záležitost. Nic nestojí jejich pohon, jsou opakovatelně použitelní, náklady tak budou jen na samotnou výrobu a obsluhu. I tak ale není jasné, kdy by se malí bojovníci mohli skutečně ponořit pod hladinu do své první bitvy s odpadem. Vše je totiž stále ve fázi výzkumu a testování.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu