válkaČeskoslovenskoobjevy

Graf Zeppelin měl být chloubou nacistů. Loď skoro dokončili a pak zase rozebrali

+ 5 fotek+ 6 fotek

Německo téměř dostavělo ohromnou letadlovou loď Graf Zeppelin. Nakonec se jim to však nepodařilo a zůstala jen nesplněným snem. Přitom loď byla prakticky hotová a mohla vyplout na moře. Osud a Hitler tomu však nebyli nakloněni.

Tomáš Chalupa 12. října 2015

Hitler nebyl příliš nakloněn stavbě velkých hladinových lodí, o těch letadlových nemluvě. Sázel spíše na ponorky, které považoval za hlavní zbraň Kriegsmarine. Na druhou stranu velké hladinové lodě byly symbolem a věcí národní hrdosti. Obří bitevní lodě Bismarck a Tirpitz byly nejlepší válečné lodě na západní polokouli. Hitler se chtěl pochlubit světu také letadlovými loděmi. V roce 1935 byly položeny kýly dvou plavidel – šlo o takzvaný projekt H. Podle plánu měly být postaveny do roku 1945 čtyři velké letadlové lodě.

Stavba neprobíhala podle plánu a nakonec byla v roce 1941 spuštěna na vodu pouze jediná letadlová loď pojmenována Graf Zeppelin. Velkoadmirál Reader informoval Hitlera, že loď je z 85 procent dokončena. Dokončíme ji do konce roku 1942, sliboval velitel německého loďstva. Jenže celý nápad s letadlovou lodí se pranic nelíbil šéfovi Luftwaffe Hermanu Göringovi, který prohlašoval, že na letadlové lodě nepřevelí žádná svá letadla. To byl ostatně možná i jeden z důvodů, proč se stavba ostatních letadlových lodí zastavila.

Jenže ani Graf Zeppelin neměl souzeno, aby vyplul, byť už byl celý hotový. Hitler byl stále více fascinován válkou v Rusku a námořnictvo ho přestávalo zajímat. Ostatně chlouba jeho loďstva, bitevní loď Bismarck, už ležela na dně moře a Hitler stále více věřil jen v ponorky. I proto odvolal z pozice velitele Kriegsmarine Readera a na jeho místo dosadil velitele ponorek Karla Dönitze. Na dostavbě Graf Zeppelinu se přestalo pracovat, když byl dokončen z 95 procent.

Dönitz nařídil loď odzbrojit a poslal ji do Norska jako podporu pro pobřežní baterie a později ji přesunuli na pobřeží Polska. S chloubou Kriegsmarine byl definitivně konec. Na konci války ji Němci potopili v pobřežních vodách v polském Štětínu, aby nepadla do rukou Rusům. Jenže to se nepovedlo, protože Rusové Graf Zeppelin vyzvedli a odeslali do Leningradu. Spojenci začali mít obavy, že se Sovětům podaří loď uvést do bojového stavu. Stala by se z ní jediná sovětská letadlová loď. Ovšem ani Rusům se to nepodařilo, protože neměli kapacity na opravu lodi. Převezli ji tedy zpět do Štětína a stal se z ní cvičný terč pro letadla. Podle některých údajů ji zasáhlo při cvičení deset bomb a nespočet dělostřeleckých granátů, přesto se nepotopila a museli ji poslat ke dnu torpédy. Místo jejího potopení bylo dlouho neznámé, objevila ho teprve ropná společnost Petrobaltic v roce 2006 u přístavu Leba. Tam dodnes leží na dně moře hrdý Graf Zeppelin – loď, která nikdy nebyla.

Další články

Zavří­t reklamu