válkaČeskoslovenskoobjevy

Gottwald byl bezcharakterní alkoholik, pro láhev vodky podepsal cokoliv

Gottwald byl bezcharakterní alkoholik, pro láhev vodky podepsal cokoliv
Zdroj: alamy

Strach ze všemocných sovětských poradců přivedl komunistického prezidenta Klementa Gottwalda k naprosté závislosti na alkoholu. Jimi zinscenované politické procesy, kdy si dokonce ani Gottwald nemohl být jistý svým životem, jej proměnily v alkoholickou trosku. Když potřeboval ministr obrany Alexej Čepička k ožehavému rozhodnutí jeho podpis, bral s sebou vždy láhev koňaku či vodky.

Václav Pokorný 14. července 2018

Před 70 lety převzali komunisté veškerou moc v Československu. Hlavním hrdinou únorového státního převratu se stal Klement Gottwald, jehož aureola geniálního komunistického vůdce v té době dosáhla svého vrcholu. Tato skutečnost se však začala velmi rychle měnit po jeho nástupu do prezidentské funkce 14. června 1948. Všudepřítomní sovětští poradci rozjeli zinscenované politické procesy a samotný Gottwald brzy zjistil, že rozpoutané násilí neřídí on a že naprosto nemá kontrolu nad řáděním tajné policie ovládané Sověty.

Tento tlak a jeho osobní strach, aby i on sám nebyl označen za nepřítele, ho vedla k naprosté závislosti na alkoholu. Situaci popsal tehdejší náměstek předsedy vlády Zdeněk Fierlinger slovy: „Gottwald se ještě vzpíral, ale Čepička přinesl v aktovce láhev koňaku nebo láhev vodky, zpil ho a dostal podpis na všechno…“

Sovětský tlak a strach ze Stalina přivedl komunistického prezidenta Klementa Gottwalda k naprosté závislosti na alkoholu.

Sovětský tlak a strach ze Stalina přivedl komunistického prezidenta Klementa Gottwalda k naprosté závislosti na alkoholu.

Nelichotivý obraz vrcholného představitele státu potvrzují také výpovědi vysokých komunistických funkcionářů z roku 1963. Dokument objevil historik František Hanzlík z brněnské Univerzity obrany. Nalezené archivní materiály byly označeny jako přísně tajné a veřejnost se o nich nikdy neměla dozvědět. Mnohem detailněji, než bylo dosud známo, vykreslují Gottwalda, závislého na alkoholu, který už nebyl schopen žádného samostatného rozhodnutí. Tehdejší ministr národní obrany Alexej Čepička byl podle Hanzlíka takový lump, že mohl Gottwaldovi podstrkovat cokoliv. Třeba dokumenty legalizující perzekuce vojáků, kteří bojovali za druhé světové války na Západě. Anebo povyšování dělnických kádrů do nejvyšších hodností. Nebylo výjimkou, že pětadvacetiletý komunista se stal ze dne na den plukovníkem.

Gottwaldův strach ze sovětských poradců a samotného Stalina se ještě znásobil v roce 1952 nalezením odposlouchávacího zařízení přímo v jeho pracovně. To způsobilo, že začal pít vyloženě nezřízeně a alkohol mu musela ředit i jeho žena Marta. Nejvýše postavení soudruzi si pak pravidelně stěžovali, že i na veřejných akcích vystupuje předseda jejich strany ve značně podroušeném stavu. Z někdejšího ,,vítěze“ února 1948 se začalo stávat klubko strachu, které raději poslalo na smrt svého přítele Rudolfa Slánského, aby v paranoidním hledání třídního nepřítele i v řadách KSČ nepadla vina právě na něj.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu