válkaČeskoslovenskoobjevy

Google Street View nechtělo zmapovat Faerské ostrovy. Do akce byly proto vpuštěny ovce s 360° kamerami

Faeské ostrovy, souostroví mezi Islandem a Norskem, byste ještě donedávna na Google Street View nenašli. Mladá žena se proto rozhodla, že do mapování se pustí živočichové, kterých je na ostrovech ještě víc než lidí – ovce. Vyplatilo se.

Simona Knotkova 23. dubna 2019

Proč Faerské ostrovy tak dlouho nezajímaly Google? Na vině byl pravděpodobně drsný terén plný skal, který mapování komplikoval. Jak ale pravila Durita Dahl Andreassen, autorka projektu Sheepview 360°, stalo se tak zcela neprávem. Vzdálený kus Evropy toho má totiž hodně k nabídnutí.

„Faerské ostrovy mají jedny z nejkrásnějších cest na světě. Je nemožné slovy popsat, jaké to je projíždět se zelenými údolími do hor nebo podél oceánu a být obklopeni všemi těmi strmými svahy a vysokými útesy. Takovému zážitku se nic jiného nerovná. Je tu ale problém. Na rozdíl od skoro všech dalších částí Evropy neexistujeme na Google Street View. Faerské ostrovy jsou možná skalnaté a vzdálené, ale osmnáct ostrovů v severním Atlantickém oceánu zároveň nabízí jedny z nejkouzelnějších krajin na světě. Myslím, že nastal čas, aby se skrytý severský národ konečně odhalil světu,“ psala Andreassen v petici „Chceme Google Street View!“, která byla zveřejněna v červenci 2016.

Aniž by mladá žena čekala, jak se k její výzvě postaví internetový gigant, rozhodla se jednat sama. Místní farmář jí vypůjčil pět ovcí, které opatřila postrojem s 360° kamerou, mobilním telefonem a solárními panely.

„Pořízené snímky budou následně přenášeny do mého mobilu, odkud je můžu nahrát na Google Street View. Unikátním způsobem tak můžu Faerské ostrovy konečně dostat na mapu! Dál ale potřebuji vaši pomoc. Moje ovce jsou sice skvělým prostředkem pro zachycení stezek a cest na ostrovech, ale abychom mohli zachytit širé faerské silnice a veškeré dechberoucí krajiny, potřebujeme Google, aby se přidal a zmapoval je,“ píše Andreassen dál ve své výzvě. Na konci prosí dobrovolníky o podepsání petice.

A skutečně. Její snaha nepřišla vniveč a k ovcím se brzy přidal také Google. Společně dostaly po letech Faerské ostrovy na populární aplikaci, která vás hravě provede skoro každým koutem světa.

Andreassen se netajila radostí nad zdařilým dílem. „Byla to pro mě ta nejdivnější věc, že jsem svým kamarádům z jiných zemí nemohla ukázat, odkud jsem. Moje domovina je přitom nádherný kus plný zeleně, který je pro zbytek světa stále celkem neobjevený,“ uzavírá.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu