válkaČeskoslovenskoobjevy

Goebbelsovy děti nedostaly druhou šanci. V posledních dnech Vůdcova bunkru byly otráveny

Goebbelsovy děti nedostaly druhou šanci. V posledních dnech Vůdcova bunkru byly otráveny
Zdroj: vintag.es
+ 18 fotek+ 19 fotek

Se zločiny nacistů neměly nic společného. Měly před sebou celý život, ve kterém už nemusely opakovat chyby svých rodičů. Přesto bylo za ně rozhodnuto, že zemřou společně s ostatními v bunkru.

Simona Knotkova 26. března 2018

Joseph a Magda Goebbelsovi měli jako řádní občané Říše dětí celkem šest: dvanáctiletou Helgu, jedenáctiletou Hildu, devítiletého Helmuta, osmiletou Holde, šestiletou Heddu a konečně nejmladší, čtyřletou Heide. Jména začínající na písmeno H nebyla náhodná. Samozřejmě to byla upomínka na Goebbelsova nadřízeného Adolfa Hitlera.

Ač ve světě zuřila válka, pětice dívek a jeden chlapec si jako prominentní děti užívaly poklidný život plný her. Vyrůstaly na farmě daleko od Berlína, kde celé dny trávily v přírodě a ve společnosti zvířecích mazlíčků. Jak se vojska Spojenců přibližovala k Německu, musely ale i ony radostný život vyměnit za pobyt ve stísněných a šedých prostorech Vůdcova bunkru. Ani zde ale nebyly v bezpečí.

„Můj Bože, paní Goebbelsová, tady děti nemůžou zůstat. I kdybych kvůli nim měla dvacetkrát přiletět, musí odsud odejít,“ burcovala jejich matku pilotka Hanna Reitsch, Hitlerova oblíbenkyně. V té době bylo už jen otázkou času, než do bunkru dorazí Rusové. Čtyřiačtyřicetiletá žena měla ale společně se svým manželem jiné plány.

Měli strach, že je do svých spárů dostane Moskva, která jim vymyje mozek a udělá z nich komunisty. Děti budou vyrůstat s vědomím, že jejich otec byl jeden z největších světových zločinců. A té hanby a potupy, které budou muset čelit! „Ne, raději je vezmeme s sebou,“ byl ministr propagandy rozhodnutý. Znamenalo to, že stejně jako dospělí, i oni ze světa odejdou ještě před příchodem Rudé armády. V jejich případě ale ne dobrovolně, nýbrž rukou matky Magdy a doktora Ludwiga Stumpfeggera.

Zubař z Říšského kancléřství Helmut Kunz dostal příkazem podat dětem injekci morfinu. Když děti ztratily vědomí, na scénu přišla Goebbelsová se Stumpfeggerem a do úst jim vložili kyanid. Tedy tak aspoň zněla Kunzova výpověď. Jiní svědkové, jako například Hitlerův strážce Rochus Misch, později vypovídali, že viděli, jak Kunz dává dětem něco na pití. Bylo jim prý řečeno, že v bunkru budou ještě dlouho a musí se nechat očkovat. Stumpfeggerova spoluúčast na vraždě je tak sporná, protože se na rozdíl od Kunze už neměl možnost bránit – také on si dobrovolně vzal život.

Mrtví sourozenci v nočních košilkách byli nalezeni na další den ruskými vojáky. Pitva odhalila další šokující detaily otrávení. Nejstarší Helga měla na sobě četné modřiny, které ukazovaly na to, že se svými vrahy do poslední chvíle nejspíše bojovala. Nebylo ostatně tajemstvím, že se svou matkou neměla zrovna nejlepší vztah. Tušila, co se její rodiče chystají udělat? To jsou skutečnosti, které se už nedovíme. Šestici nevinných lidských bytostí by to život stejně nevrátilo…

Související články

Další články

Zavří­t reklamu