Žneci na plátně Vincenta Gogha už nespí na snopech s obilím, ale na trávě, a psi z Disneyho animované pohádky hledí na prázdný talíř bez špaget.

Žneci na plátně Vincenta Gogha už nespí na snopech s obilím, ale na trávě, a psi z Disneyho animované pohádky hledí na prázdný talíř bez špaget. | zdroj: glutenimage.tumblr.com


GLUTEN FREE MUSEUM: Francouz odstranil z uměleckých děl veškerý lepek

TÉMATA: extra nápady | grafika | výtvarné umění

user-avatar

Blondie

14. 01. 2016 | 11:00

Svět zaplavila bezlepková mánie, pro čím dál více lidí je lepek úhlavním nepřítelem, zodpovědným za řadu jejich zdravotních obtíží. Pokud i vy jej nesnášíte a jste na něj alergičtí, pak vás jistě potěší Bezlepkové muzeum, které na sociální síti Tumblr zveřejnil šestadvacetiletý francouzský grafik Arthur Coulet. Ze světoznámých obrazů, fotek i filmových záběrů odstranil vše, co obsahuje onen zákeřný gluten. Vzniklo tak poněkud dietní umění.

Z ošatek zmizely pecny chleba, z polí snopy, z talířů špagety… Svět bez lepku vypadá pojednou pustý a prázdný. Co tím chtěl umělec říci, ptali se mnozí znepokojeně. Dělá si snad srandu z antiglutenového hnutí???

„Chtěl jsem jen vnést spolu s uměním lehkost a radost do tohoto tématu, vím, že je to vážná věc,“  zapřisahá se mladý svatokrádežník. Na svůj bezlepkový nápad přišel, když si všiml jedné reklamy na bezlepkové potraviny. Sám ale bezlepkovou dietu nedrží. 


Lepek, jinak také gluten, je směs dvou bílkovin, gliadinu a gluteninu, které se nacházejí společně se škrobem v endospermu semen některých obilnin, především pšenice, žita a ječmene. V případě pšenice představuje dokonce až 80 % z bílkovinového obsahu.
U nevelké části populace se projevuje nesnášenlivost lepku, tzv. celiakie. Lepek je také jedním z potenciálních alergenů. V Česku trpí alergií na lepek okolo sto tisíc lidí, ovšem jen asi 40 tisíc z nich to o sobě ví.  

user-avatar

Blondie

14. 01. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu