| zdroj: YouTube


Glóby se dřív vyráběly ručně, vyžadovalo to neobyčejnou preciznost a zručnost

TÉMATA: řemesla | ruční práce | geografie | dobové reportáže

user-avatar

Yvonne K.

31. 10. 2017 | 12:00

Ručně vyráběné glóby jsou dnes již zapomenutým řemeslem. Co všechno tato výroba obnášela, nám připomene video z roku 1955, které zveřejnil kanál British Pathé. Dává nahlédnout do kdysi proslulé londýnské firmy, která ročně vyrobila 60 000 kusů glóbusů. A jak můžeme vidět, nebyla to vůbec lehká práce. Vyžadovala nejen zručnost a přesnost, ale i nesmírnou trpělivost. Jak konstatuje komentátor, i pouhý milimetr odchylky by vychýlil svět na míle z jeho osy.

Nejstarší zachovalý glóbus pochází z roku 1492, kdy byla objevena Amerika a bylo potvrzeno, že Země je kulatá. Glóby se však vyráběly už ve starověkém Řecku. Výrobu podstatně zdokonalil vlámský kartograf, geograf a vydavatel map Gerhard Mercator (+1594), který začal dutou dřevěnou kouli polepovat pruhy potištěného papíruMercatorův glóbus z roku 1542

Jak vidíme na videu, dřevěná koule se také obalovala sádrou. Pak se mapa světa rozstříhala na spoustu čočkovitých částí, které se navlhčily a nalepovaly od pólu k pólu. Mapa se uhladila a nadbytečné lepidlo odstranilo. Nakonec se globus natřel ochranným lakem. Celý proces výroby trval asi 15 hodin.

Jak si můžeme povšimnout v dokumentu, lidem jde práce hezky od ruky. Komentátor však připomene, že většina zaměstnanců firmy se řemeslu věnuje přes 30 let. “Zatímco zbytek lidstva se snaží svět vyhodit do povětří, oni svět tvoří”. Docela hezké poslání, nemyslíte?

user-avatar

Yvonne K.

31. 10. 2017 | 12:00

Zavří­t reklamu