válkaČeskoslovenskoobjevy

Globální oteplování dělá ze žraloků „praváky“

Globální oteplování dělá ze žraloků „praváky“
Zdroj: iflscience.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Vědci z univerzity v Sydney se rozhodli zjistit, jak se projeví globální oteplování na populacích žraloků. Nasimulovali proto podmínky, jaké podle nich budou panovat na planetě Zemi na konci tohoto století. A zjistili, že pro žraloky to bude znamenat velký problém.

Tomáš Chalupa 3. ledna 2019

Vědci umístili 24 žraločích embryí do dvou speciálních nádrží. První byla ohřáta na teplotu, která podle předpovědí bude panovat v oceánech na konci století, tedy 23.6 stupňů Celsia, druhá nádrž měla současnou teplotu 20.6 stupňů Celsia.

Skupina s normální teplotou vody se bez problémů vyvinula a vylíhla. Druhá skupina na tom byla podstatně hůře. Pět žraločích embryí zahynulo ještě v procesu inkubace. Zbytek se vylíhnul, ale projevila se u nich silná lateralizace směrem doprava. Žraloci by se dali označit jako „praváci“, ovšem v jiném významu, než jak to známe u lidí. Žraloci postižení lateralizací mají tendenci plavat vždy na jednu stranu, v tomto případě doprava.

Vědci to ověřili jednoduchým pokusem, kdy na jeden konec nádrže umístili potravu, ke které vedly od žraločka dvě cesty, jedna doprava a druhá doleva. Obě byly stejně dlouhé a obě vedly k výsledku. Normální žraloci si volí cesty k potravě zhruba napolovic. Žraloci s pravostrannou lateralizací plavali v drtivé většině vždy pravou stranou.

Lateralizace je podle odborníků v tomto případě snahou organismu o šetření energie, o jakousi mentální zkratku. Podmínky v teplé vodě jsou pro žraloky nehostinné a lateralizace je jedním z adaptačních mechanismů na tyto podmínky. Žraloci v teplé vodě se musely vyvinout rychleji než v normální vod, a jejich mozek je menší. Proto volí jednodušší řešení, neztrácí čas složitým rozhodováním, které stojí energii, a funguje u nich pravostranná lateralizace. Pro hlubší pochopení celého procesu i dalších důsledků globálního oteplování na žraloky ale budou potřeba ještě další výzkumy. Vědci jsou v chápání této problematiky zatím spíše na začátku.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu