válkaČeskoslovenskoobjevy

Glaxií uhání bílý trpaslík, zřejmě je to zmrzačená supernova

Glaxií uhání bílý trpaslík, zřejmě je to zmrzačená supernova
Zdroj: Zwicky Transient Facility/CALTECH free licence
+ 16 fotek+ 17 fotek

Většina známých hvězd krouží kolem jádra galaxie relativně poklidným tempem, ale jsou i hvězdy, které doslova pádí pryč, jako by se bály, že je pronásleduje vesmírná policie. Ukazuje to i člen této rodiny jménem LP 40-365. Kromě toho, že se řítí rychlostí 2 miliony kilometrů za hodinu, má mnoho dalších neobvyklých vlastností, které z něj činí významný cíl pro astronomické zkoumání. Třeba to, že je zřejmě supernovou, která vybuchla jen částečně.

Tomáš Chalupa 5. srpna 2021

Předpokládá se, že takto rychle se pohybující hvězdy jsou důsledkem toho, že se nacházely v blízkosti supernovy. LP 40-365 také vykazuje známky toho, že je pozůstatkem po supernově, ovšem výbuch zřejmě proběhl jen částečně. Rychlost LP 40-365 se konkrétně připisuje explozi supernovy typu Iax, o níž se předpokládá, že k ní dochází, když bílý trpaslík nasaje materiál z doprovodné hvězdy, ale neexploduje naplno jako běžný typ Ia.

Myšlenka, že LP 40-365 byla urychlena výbuchem supernovy, pochází už z roku 2017 a je dodnes široce přijímána. Nyní se v časopise Astrophysical Journal Letters astronomové zamýšlejí nad detaily její role při explozi supernovy. „LP 40-365 je výjimečně zvláštní hvězda: je to jedna z nejbohatších známých hvězd na kovy, s atmosférou s převahou kyslíku a neonu, která je také bohatá na těžké prvky z částečného spalování kyslíku a křemíku, bez detekovatelného vodíku nebo helia,“ uvádí se v článku.

Skutečnost, že se jedná o bílého trpaslíka – hvězdné jádro, v němž došlo k zániku termojaderné fúze – s hmotností 28 procent hmotnosti Slunce, není nijak zvláštní. Opouští galaxii rychlostí 850 km/s, ale na rozdíl od jiných „hyperrychlých hvězd“ nevznikla v centru galaxie. Rázová vlna z exploze supernovy vyslala obě hvězdy do opačných směrů, místo aby supernova zcela pohltila hvězdu, která ji doprovází. To otevírá otázku, zda je rychle se pohybující hvězda tou, která částečně explodovala, nebo „dárcem“, zkrátka kdo vybuchl a kdo koho vlastně urychlil. Astronomové v tom nemají jasno.

V článku se uvádí, že Hubbleův kosmický dalekohled a dalekohled TESS odhalily v devítihodinovém cyklu jednoprocentní odchylku ve viditelné jasnosti LP 40-365 – v ultrafialové oblasti je tato odchylka podstatně větší. Rychlost rotace vede vědce k závěru, že LP 40-365 byla pravděpodobně spíše hvězdou, která částečně explodovala, spíše než menší soused.

„Projít částečnou detonací a přesto jí přežít je velmi unikátní a teprve v posledních několika letech jsme začali uvažovat o tom, že by taková hvězda mohla existovat,“ uvedla autorka studie a postgraduální studentka Bostonské univerzity Odelia Puttermanová.

„Když pochopíme, co se děje s touto konkrétní hvězdou, můžeme začít chápat, co se děje s mnoha dalšími podobnými hvězdami, které vznikly v podobné situaci.“

 

Další články

Zavří­t reklamu