válkaČeskoslovenskoobjevy

Giulia Tofana byla největší sériová vražedkyně, otrávila 600 mužů

Giulia Tofana byla největší sériová vražedkyně, otrávila 600 mužů
Zdroj: freaked.com

Nejspíš jste o ní nikdy neslyšeli, přesto byla ve svém oboru naprostou jedničkou. Giulia Tofana byla zřejmě největší sériovou vražedkyní v dějinách. V 17. století měla na svědomí 600 mužů, které sprovodila ze světa svým jedem. Skončila ovšem neslavně.

Tomáš Chalupa 13. března 2018

Tofana se podle všeho narodila v roce 1620 v Palermu na Sicílii. Zde prodávala kosmetiku, to byla její oficiální obživa. Ovšem její specialitou byla Aqua Tofana, speciální jedovatý přípravek, který byl bez chuti a bez zápachu. V určitých kruzích se tak stala velmi vyhledávanou travičkou – profesionálkou. Pozdní středověk měl nejrůznější jedy v oblibě a doba tak jejímu podnikání přála.

Tofana postavila svůj obchodní plán na velmi jednoduchém předpokladu. Itálie je plná žen, jejichž manželé jsou sice bohatí, ale ke svým ženám se chovají hrubě, jsou jim nevěrní a jsou to zkrátka po všech stránkách morálně zkažení lidé. Jejich manželky by byly nesmírně šťastné, pokud by se jejich muži poroučeli na onen svět. A jistě budou ochotné zaplatit za jed, který bude účinný a těžko zjistitelný.

A skutečně to tak fungovalo. Po Aquě Tofaně nastala velká sháňka. Prodávala se ve dvou variantách – jako neškodný pudr fungující jako make-up nebo malá lahvička s tekutinou, která obsahovala kromě arsenu také rulík zlomocný a olovo. Smrtící kombinace skrytá za nevinný make-up. Čtyři kapky stačily, aby dospělý muž ihned zemřel.

Přípravek si nekupovaly chudé ženy, ale spíše ty majetné. Nebyla to ostatně levná záležitost. Prodávala se v malých dózičkách, které na toaletních stolcích žen nevzbuzovaly žádnou pozornost.

Jedna z klientek si ale svůj čin rozmyslela. Sice nakapala pár kapek substance do polévky, ale než ji manžel začal jíst, tak ho od jeho záměru odvrátila. Ten se samozřejmě začal domáhat vysvětlení, a tak se obchod s jedovatou substancí dostal na světlo.

Přestože se takto úřady o jejím travičském obchodu dozvěděly, nekonaly hned. Tofana byla velmi populární a měla mnoho ochránců. Podařilo se jí získat azyl v jednom z kostelů. Jenže městem začaly kolovat zvěsti, že Tofana otrávila vodu ve městě. Policie musela konat, vyvlekla Tofanu z kostela a předvedla ji před soudce.

Následoval výslech a po něm kruté mučení. To trvalo do té doby, dokud se Tofana nepřiznala ke všem skutkům, ať už skutečným nebo domnělým. Konkrétně se přiznala, že prostřednictvím svého jedu zabila nejméně 600 mužů.

Byla odsouzena k trestu smrti a v červenci roku 1659 popravena společně se svou dcerou a třemi zaměstnanci, kteří ji měli v jejím vražedném díle pomáhat. Později bylo popraveno také několik žen, které si její jed koupily. Věhlas jejího smrtícího elixíru byl tak velký, že dokonce o sto let později skladatel Mozart tvrdil, že byl zřejmě otráven pomocí Aquy Tofany. Nebyla to pravda, ale faktem je, že recept byl znám ještě celá desetiletí po smrti této nechvalně proslulé travičky.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu