válkaČeskoslovenskoobjevy

Gigantický výtah v Číně se pyšní třemi rekordy

Gigantický výtah v Číně se pyšní třemi rekordy
Zdroj: amusingplanet.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Prosklený výtah Paj-lung v čínské provincii Chu-nan má tři zápisy v Guinnessově knize rekordů. Nejvyšší venkovní výtah, nejvyšší dvoupodlažní vyhlídkový výtah a nejrychlejší osobní výtah s největší kapacitou. V Číně zkrátka musí být všechno nej.

Yvonne Pokorná 13. října 2019

Výtah jezdí po skalní stěně v přírodní krajině Wu-ling-jüan, která proslula díky tisícovkám pískovcových věží, nápadně připomínajících vznášející se hory z filmu Avatar.

Výtah se začal stavět v roce 1999, pro veřejnost se otevřel v roce 2002, dílo vyšlo na 20 milionů dolarů, v přepočtu za 467 milionů korun.

Stavba ovšem vyvolala protesty ochránců životního prostředí, protože celá oblast je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Se svými stížnostmi ale ekologové neuspěli, protože obhájci projektu si prosadili, že výtah svojí velkou kapacitou naopak chrání zdejší horské stezky před nadměrným přílivem turistů.

Tři paralelně jezdící dvoupodlažní kabiny pojmou každá naráz 50 turistů a během jedné minuty a 32 sekund je vyvezou do výšky 326 metrů na vrcholovou plošinu, odkud se nabízí nádherný výhled na zalesněná údolí. Každá kabina má nosnost 4 900 kilogramů. Během hodiny se tu vystřídá až 1380 lidí.

Sečteno a podtrženo, výtah Paj-lung je tak nejen nejvyšším venkovním výtahem i nejvyšším dvoupodlažním výtahem, ale i nejrychlejším osobním výtahem s největší nosností. Jízda výtahem přijde v přepočtu na zhruba 245 Kč.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu