| zdroj: youtube.com


Gigantická socha egyptského faraona Ramesse II. byla nalezena pod vodou v městském slumu

TÉMATA: archeologie | nálezy | egypt | starověk | faraoni

user-avatar

Yvonne K.

13. 03. 2017 | 13:19

Před pár dny byli obyvatelé městského slumu v egyptské Káhiře svědky mimořádné podívané. Za přítomnosti archeologů a televizních kamer tu byly z vody a bláta vyprošťovány obrovské kusy sochy, která zřejmě představuje faraona Ramesse II., jenž vládl v Egyptě před více než 3000 lety.

Osmimetrový kolos z křemence byl nalezen ve východní části dnešní Káhiry, kde dřív stávalo starověké město Heliopolis. Zjevně vyobrazuje egyptského faraona, podle všeho Ramesse II. Nedaleko odtud se nacházejí ruiny slunečního chrámu, jenž tento faraon nechal postavit na počest egyptského boha Slunce ReČást faraonovy hlavy s uchem.

“Našli jsme bustu sochy a spodní část hlavy a nyní tu hlavu vytahujeme. Našli jsme také korunu a pravé ucho a fragment pravého oka,” oznámil agentuře Reuters egyptský ministr památek Khaled al-Anani, jenž nález označil za jeden z vůbec nejvýznamnějších. Na tomtéž místě archeologové  rovněž objevili 80 centimetrů dlouhou vápencovou sochu faraona Setiho II., vnuka Ramesse II. Ramesse II. byl obratný diplomat, pilný stavitel a energický vládce.

Ramesse II. byl jedním z nejmocnějších a nejoslavovanějších egyptských panovníků. Egyptu vládl v letech 1279 až 1213 před naším letopočtem a během své dlouhé vlády podnikl mnoho úspěšných válečných výprav. Hranice Egypta tak rozšířil až do dnešní Sýrie a Súdánu. Tyto úspěchy, ale i stavitelská činnost a prosperita, v níž svou zemi zanechal, mu vynesly přízvisko Ramesse VelikýBůh Re

Ramesse II. uctíval boha slunce Re, za jehož syny se egyptští faraonové považovali, a nechal mu v Heliopolisu postavit několik slunečních chrámů. Jeden z nich odkryli archeologové v roce 2006 pod tržištěm v Káhiře. Našli v něm řadu soch Ramesse II., které vážily bezmála pět tun. Jedna z nich vyobrazuje faraona vsedě a v leopardí kůži, což naznačuje, že mohl v tomto chrámu sloužit jako nejvyšší kněz boha ReVyprošťování sochy z podzemních vod

Staří Egypťané věřili, že Heliopolis byl místem, kde sluneční bůh přebýval, proto se tam stavěly jen chrámy, a žádné rezidence. Dnes se v těchto místech nachází dělnická čtvrť se spoustou rozestavěných domků a blátivých cest. Archeologové jsou přesvědčení, že v zemi leží skryto ještě mnoho starověkých památek.Vyprošťování sochy z podzemních vod

“Sluneční bůh stvořil svět v Heliopolisu, v Matariji. Tohle pořád zdejším lidem připomínám, když tvrdí, že tu není nic důležitého,” upozorňuje šéf německé expedice Dietrich Raue. “Všechno se tu stavělo. Sochy, chrámy, obelisky, všechno. Ale… král v Matariji nikdy nebydlel, protože tady žil sluneční bůh,” zdůrazňuje archeolog.

Vykopávky budou v Káhiře nadále pokračovat, a pokud zbývající nalezené kusy umožní sochu Ramesse II. restaurovat, bude vystavena ve Velkém egyptském muzeu, jež má bát otevřeno v příštím roce.

 

user-avatar

Yvonne K.

13. 03. 2017 | 13:19

Zavří­t reklamu