válkaČeskoslovenskoobjevy

Gigantická houba je třikrát větší než plejtvák obrovský

Gigantická houba je třikrát větší než plejtvák obrovský
Zdroj: allthatsinteresting.com

Když byla poprvé objevena, byla její váha odhadována na 110 tun. Nový výzkum ukázal, že je ještě čtyřikrát těžší a je také o tisíc let starší. Řeč je o houbě rodu Armillaria gallica neboli václavce hlíznaté, která roste v oblasti Crystal Creek v Michiganu.

Tomáš Chalupa 4. února 2019

Houba byla poprvé objevena týmem výzkumníků už v roce 1980. Právě oni odhadli váhu houby na 110 tun a její stáří na 1500 let. Nový výzkum ukázal, že se jedná ještě o mnohem větší a mnohem starší houbu. Bylo sebráno 245 vzorků a ukázalo se, že všechny mají jeden kořen, jsou součástí jednoho organismu.

To znamená, že pokrývá celých 90 akrů půdy. Její stáří je 2500 let, tak zní alespoň nový závěr vědců. Houba se rozšiřuje velmi pomalu, právě to mělo za výsledek zpřesnění analýzy. Předchozí výzkum totiž počítal s vyšší rychlostí růstu houbu, a tudíž odhadoval kratší čas, po který se rozšiřovala do současné obří podoby.

Houba samotná se z větší části nachází pod zemí. Z podhoubí raší na povrch takzvané medové houby, ale ty jsou všechny součástí jednoho organismu. Když tedy utrhnete jednu houbu a o pár metrů dál jinou, jde stále z hlediska botaniky o jeden organismus.

Houba je parazitická a je doslova zabijákem stromů. Cizopasí na jejich kořenech a kmenech, a tím z nich vysává život, až je nakonec zahubí. Vědci tedy z existence prastaré houby velkou radost nemají, neboť likviduje původní les.

Armillaria gallica ale není největší podobnou houbou, jaká kdy byla objevena. Větší je druh Armillaria ostoyae (václavka smrková), který se rozkládá na 2 200 akrech v Blue Mountains v Oregonu. Jinak jde ale o vemi podobný druh, i houba v Blue Mountains likviduje lesy a škodí stromům.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu