válkaČeskoslovenskoobjevy

Gertrude Ederle jako první žena přeplavala Lamanšský průliv. O dvě hodiny pokořila mužský rekord

Gertrude Ederle jako první žena přeplavala Lamanšský průliv. O dvě hodiny pokořila mužský rekord
Zdroj: mashable.com
+ 10 fotek+ 11 fotek

Osmdesát jedna let byla držitelkou rekordu na plavecké trase New York - New Jersey a jako první žena přeplavala v roce 1926 Lamanšský průliv. I takovými sportovními zářezy se mohla pyšnit Gertrude Ederle.

Simona Knotkova 24. června 2016

Americká plavkyně se narodila 23. října 1905 v newyorském Manhattanu. Plavat se naučila v devíti letech. O šest let později opustila studia a přidala se k ženské plavecké asociaci, kde začala plně trénovat na závody. V roce 1924 startovala na LOH v Paříži. Zde se jí podařilo ukořistit dvě bronzové medaile, společně s ostatními zlatou ve štafetě. Z individuálních umístění ale radost příliš neměla a rozhodla se, že si spraví chuť přeplaváním trasy mezi Battery Parkem (New York) a Sandy Hook (New Jersey). To se jí také podařilo v rekordním čase sedm hodin a jedenáct minut. Osmdesát jedna let ji nikdo nepřekonal.

Po úspěšném zdolání třiceti pěti kilometrů mířila ještě výš – Lamanšský průliv. Poprvé se o jeho zdolání pokusila 18. srpna 1925, tedy v pouhých devatenácti letech. Nebýt zbrklého trenéra Jabeze Wolffea, který si v jednom okamžiku myslel, že se topí, Gertrude by to snad zvládla hned napoprvé. Po koučově vyhazovu začala trénovat s Billem Burgessem, bývalým pokořitelem kanálu.

7. srpna 1925. Gertrude trénuje na svůj první pokus o přeplavání Lamanšského průlivu.

7. srpna 1925. Gertrude trénuje na svůj první pokus o přeplavání Lamanšského průlivu.

Druhý pokus se uskutečnil 6. srpna o rok později. Toho dne vál jihovýchodní vítr a moře bylo rozbouřené. Po čtrnácti hodinách a třicet čtyři minutách zápasu však její nohy konečně stanuly na druhém břehu.

„Jak se plavkyně blížila ke břehu, diváci a občané Kingsdownu a Dealu posbírali všechen suchý materiál, který našli, aby mohli ku její poctě zapálit velký oheň. Když slečna Ederle byla už necelý kilometr od pláže, dav se zvětšil na tisíce a každý muž, žena i dítě šíleli nadšením,“ psali tehdy v deníku The Guardian.

V New Yorku ji vítaly davy.

V New Yorku ji vítaly davy.

Ederle se dokonce podařilo o dvě hodiny překonat mužský rekord.

Další články

Zavří­t reklamu