válkaČeskoslovenskoobjevy

George Willig vylezl v roce 1977 na jedno z newyorských Dvojčat. Po 11. září svého činu litoval

George Willig vylezl v roce 1977 na jedno z newyorských Dvojčat. Po 11. září svého činu litoval
Zdroj: cnn.com
+ 13 fotek+ 14 fotek

26. května 1977 se sedmadvacetiletý George Willig pustil do riskantního kousku - vylézt na jednu z věží Světového obchodního centra v New Yorku. To se mu nakonec povedlo, ale nezůstalo to bez následků.

Simona Knotkova 18. července 2019

„Díval jsem se na Světové obchodní centrum z dálky a měl jsem představu nicotné skvrny člověka, který po jedné z těch budov leze. Ihned mě zaplavil adrenalin. Velmi jsem se pro tu myšlenku nadchl a výstup na mrakodrap jsem bral jako svůj osud,“ svěřil se George Willig moderátorovi CNN o více než dvacet let později, v říjnu 2001, kdy newyorský komplex zaplňoval všechna světová média kvůli teroristickému útoku.

Inspirací mu byl artista Phillipe Petit, který v roce 1974 přešel mezi Severní a Jižní věží po visutém laně. Pro zdárné zdolání úkolu si Willig nechal vyrobit speciální horolezecký postroj s úchyty, které pasovaly do ocelové konstrukce Severní věže. Přípravy trvaly jeden rok. Výstup do 110. patra mu nakonec trval tři a půl hodiny. Jedinou potíž pro něj představovala policie.

„Výstup mi nedělal žádné problémy. Jenom na 56. patře se ke mně na lešení snesla policie. To byl jediný napjatý moment celého výstupu, protože jsem si byl už jistý, že mě chytnou. Díky několika manévrům se mi ale nakonec podařilo vzdálit se od nich. Pak jsem se vrátil na původní trasu lezení a pokračoval jsem až do konce. Zatkli mě až na vrcholu, poté co jsem podepsal několik autogramů a potřásl si rukama s diváky,“ vyprávěl.

Původně měl Willig zaplatit pokutu v hodnotě 250 tisíc dolarů. Finální trest byl ale snížen na symbolický jeden dolar a deset centů podle počtu pater, které vylezl.

Vzhledem k událostem z 11. září svého činu nejprve litoval. „Když jsem viděl v televizi, jak se obě věže zhroutily, pomysl jsem si: Kéž bych to nikdy neudělal. Napadlo mě, že to bylo možná moje lezení, co z nich udělalo takový objekt zájmu. Moje první emocionální reakce byla proto lítost nad celým činem. Teď jsem ale skutečně rád, že jsem to udělal, protože to byl akt, který je trochu polidštil.“

Lidskou mouchu v akci, jak se Willigovi přezdívalo, si prohlédněte v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu